Jesteśmy grupą pasjonatów fotografii z Tychów i okolic, do której należą zarówno amatorzy, jak i zawodowi fotografowie.
Czym się zajmujemy?
Zorganizowaliśmy 36 pokazów zdjęć, 24 spacery fotograficzne, 22 warsztaty fotograficzne oraz 18 wystaw wspólnych i indywidualnych, wydaliśmy książkę i 3 ziny fotograficzne. Spotykamy się regularnie, aby oglądać swoje fotografie, zarówno najnowsze jak i sprzed lat oraz dyskutować o nich. Gościmy między innymi w Miejskim Centrum Kultury, Muzeum Miejskim i Spółdzielczym Domu Kultury Tęcza. W przeszłości stale spotykaliśmy się w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Spotkania odbywają się zazwyczaj w przedostatni czwartek miesiąca. Regularnie organizujemy wydarzenia, które przyciągają stale rosnące grono zainteresowanych.
Pasjonaci należący do TTF-u mieli okazję fotografować mecz GKS Tychy z 1. FC Koeln na otwarcie Stadionu Miejskiego w Tychach, Święto Miasta, festiwal Port Pieśni Pracy czy Rock na Plaży, zwiedzać Browar Obywatelski i Tyską Galerię Sportu. Nasz zbiorowy pokaz zdjęć pod tytułem „Spojrzenie” zaprezentowano podczas 16. Rybnickiego Festiwalu Fotografii.
Nasz debiut
Pierwszy wspólny plener fotograficzny zorganizowaliśmy lipcu 2014 r. Jego tematem były tyskie trolejbusy – jeden z symboli naszego miasta, gościliśmy w zajezdni trolejbusowej. W styczniu 2015 r. zdjęcia, zrobione między innymi podczas tego pleneru, pokazaliśmy na zbiorowej wystawie pod tytułem „Tyskie szelki” w Pasażu Kultury Andromeda. Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz zdjęć w Laboratorium Sztuki.
Warsztaty i pokazy
Uczymy się od najlepszych. Na pokazy i warsztaty zapraszamy do Tychów twórców specjalizujących się różnorodnych dziedzinach, od cyjanotypii i astrofotografii po fotografię otworkową, mobilną czy kulinarną. Tylko w 2022 roku naszymi gośćmi byli: Michał Kałużny, Rafał Klimkiewicz, Maks Skrzeczkowski, Jacek Bonecki, Kamil Myszkowski, Krzysztof Szlapa i Tomasz Sikora. We wcześniejszych latach na nasze zaproszenie w Tychach gościli między innymi: Iwona Germanek, Arkadiusz Gola, Krzysztof Gołuch, Karol Nienartowicz, Anna Pilawska-Sita i Michał Sita oraz Filip Springer.
Książka i ziny fotograficzne
W 2016 roku wydaliśmy naszą pierwszą książkę fotograficzną, w której znalazły się czarno-białe zdjęcia Starych Tychów, autorstwa dziesięciu TTF-owiczów. To subiektywne spojrzenie na symbole tej części miasta: Rynek, kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i browar, a także efekt poszukiwań miejsc, które nie są tak oczywiste. Książkę możesz obejrzeć tutaj. W czerwcu 2022 roku premierę miał nasz pierwszy Tyski Zin Fotograficzny, ze zdjęciami wykonanymi przez 18 członków TTF-u w 2021 roku. Rok później ukazał się drugi zin, a w nim zdjęcia 21 osób. W trzecim zinie znalazły się prace 23 osób. Premiery zinów publikacji odbyły się w SDK Tęcza. Wydawnictwom towarzyszyły pokazy zdjęć, a w 2024 dodatkowo spotkanie z Katarzyną Piechowicz. Zarówno wydanie książki jak i zinów było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Pierwszy zin możesz w całości obejrzeć tutaj, drugi – tutaj, a trzeci – tutaj.
Więcej informacji o naszych wydawnictwach znajdziesz tutaj.
Spacery fotograficzne
Spacery to nie tylko wspólne poszukiwanie ciekawych kadrów, rozmowy pasjonatów i nowe znajomości oraz późniejsza prezentacja zdjęć w mediach społecznościowych. Umożliwiamy konfrontację zdjęć z dokonaniami innych autorów i publiczną prezentację. Wystawy i pokazy „pospacerowe” kilka razy gościły w Pasażu Kultury Andromeda.
Największą popularnością cieszyły się spacery po Browarze Obywatelskim i Starych Tychach. Fotografowaliśmy też w centrum Katowic i Mikołowie oraz dwukrotnie w Pszczynie i Bieruniu – we współpracy z Muzeum Miejskim w Bieruniu. Szukaliśmy centrum Tychów i sztuki w przestrzeni miasta, a także przemierzaliśmy je szlakiem od ronda do ronda. Eksperymentujemy ze światłem i długimi czasami naświetlenia podczas wyjątkowych nocnych spacerów (nightspotting), jeżdżąc po mieście specjalnym autobusem PKM Tychy.
Jakie są nasze cele
Głównym celem stowarzyszenia jest upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, popularyzacja wiedzy o niej, rozwijanie umiejętności i inspirowanie członków oraz innych zainteresowanych do twórczych działań. Swoje cele realizuje poprzez prezentację i promocję twórczości fotograficznej, organizację konkursów, plenerów, spotkań autorskich itp. Działalność towarzystwa opiera się na pracy społecznej jego członków. Stowarzyszenie nie zatrudnia żadnych pracowników, członkowie zarządu nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.
Honorowi członkowie
Honorowymi członkami stowarzyszenia są fotografowie Tomasz Jodłowski (od 2018) i Rafał Klimkiewicz (od 2019). Tomasz Jodłowski fotografował m.in. dla Dziennika Zachodniego, Trybuny Śląskiej, Rzeczpospolitej, dwukrotnie zdobył Grand Prix w Konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej. Laureat Grand Press Photo i BZ WBK Press Foto. Rafał Klimkiewicz jest współzałożycielem i szefem Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej związany z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą. W 2019 r. wygrał Śląską Fotografię Prasową, wielokrotnie był jurorem Tychy Press Photo.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Krótka historia TTF
TTF powstał w 2013 roku z inicjatywy Artura Jastrzębskiego. W gronie założycieli znalazło się 20 fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, mających na koncie znaczący dorobek artystyczny. W jego składzie znaleźli się laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Moscow International Foto Awards, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Konkurs Fotografii Studenckiej, Obiektywnie Śląskie, Śląska Fotografia Prasowa, Wielkopolska Press Photo i Tychy Press Photo. Członkowie TTF byli autorami wystaw indywidualnych (m.in. Rondo Sztuki w Katowicach, Galeria Fotografii ŁTF w Łodzi, Galeria Radia Katowice i Teatr Mały w Tychach) oraz uczestnikami zbiorowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.
Jak działamy?
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne posiada osobowość prawną, jesteśmy stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach pod numerem 0000456499. TTF ma statutową siedzibę w budynku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach przy ul. Bohaterów Warszawy 26.