Wystawy

Wystawa "2017" w Andromedzie - listopad 2017 - styczeń 2018

Od 7 listopada zapraszamy na wystawę w Pasażu Kultury Andromeda. Pokażemy fotografie wykonane w kończącym się 2017 roku i pod koniec minionego roku, przez członków TTF-u.

Plakat wystawy i slide show 2017 w Andromedzie, Tyskie towarzystwo Fotograficzne fot. Jakub SpodymekBędą różne tematy i miejsca: od Tatr i Bałtyku po pejzaże włoskie i francuskie. Nie zabraknie zdjęć zrobionych w Tychach: podczas rozgrywek Euro U-21, prób orkiestry Aukso czy na planie teledysku zespołu Wiano. Będą fotografie z najbliższej okolicy: procesja Bożego Ciała w Bielsku-Białej, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Rybniku, czarno-białe ujęcia Parku Śląskiego w Chorzowie czy zdjęcia z biegu po hałdzie w Kostuchnie.

Licznie reprezentowana będzie fotografia przyrodnicza - takie ujęcie trafiło na plakat imprezy. Jakub Spodymek zdjęcie pary zauszników zatytułowane "Krople miłości" wykonał pod koniec maja, pływając tratwą po stawie w Małopolsce. - Wielokrotnie wcześniej obserwowałem i fotografowałem ten gatunek perkozów podczas ich "codziennych spraw" takich jak żerowanie, odpoczynek, toki czy wychowywanie potomstwa. Nigdy wcześniej nie widziałem samego aktu kopulacji odbywającego się wśród gęstej roślinności. Tego dnia, gdy znalazłem się w wodzie przeszukując trzcinowiska, zauważyłem parę ptaków zachowujących się inaczej niż pozostałe. Samica kładła się na wodzie z wyciągniętą do przodu szyją, w pobliżu pływającego samca. Zachowanie takie jest zachęceniem samca do kopulacji. Po kilku chwilach samiec energicznie machając skrzydłami wszedł na grzbiet samicy, a ja mogłem być świadkiem tych cudownych kilku sekund w ich życiu. Nieplanowane dopełnienie kadru stanowią zatrzymane krople wody - mówi autor zdjęcia.

Jakub Spodymek fotografią zajmuje się od 7 lat. Tematyka, której poświęca najwięcej czasu to ptaki, krajobraz, makrofotografia oraz ludzie. Od 2014 roku jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, a od września dołączył do TTF-u.

Wystawa w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach (plac Baczyńskiego 2) czynna będzie od 7 listopada do 5 stycznia 2018 r. Slide show w sali projekcyjnej na I piętrze Andromedy odbędzie się w czwartek, 14 grudnia, o godz. 19.00. Na wystawie znajdą się 24 fotografie, autorstwa 20 osób. Wstęp jest wolny. Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy. Patronat medialny: tygodnik Twoje Tychy i portal fotografuj.pl.

Fotografie pospacerowe w Andromedzie - październik 2017

ZFotografia pospacerowe TTF Tychy Andromeda 2017apraszamy na wystawę i slide show (pokaz zdjęć) wykonanych podczas kilku spacerów fotograficznych po Tychach i Mikołowie. Swoje zdjęcia mógł zgłosić każdy uczestnik choćby jednego spaceru, nie tylko członkowie stowarzyszenia.

Wystawa w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach czynna będzie od 2 października do 3 listopada. Slide show w Andromedzie (sala projekcyjna na I piętrze) odbędzie się w czwartek, 19 października, o godz. 19.00.

Spacery fotograficzne przyciągają stale rosnące grono pasjonatów nie tylko z Tychów. Dbamy, aby robione wspólnie zdjęcia żyły dłużej niż przez zaledwie kilka dni w mediach społecznościowych i aby były później publicznie pokazywane, a ich autorzy mogli porównać swój punkt widzenia z perspektywą innych osób. Co roku efekty spacerów prezentowane są w tyskim Pasażu Kultury Andromeda. Podczas slide show rozdawany będzie 16-stronicowy folder, zawierający najlepsze ujęcia. Na wystawie znajdą się 24 fotografie, po jednej każdego z autorów.

Jesienią minionego roku fotografowano Stadion Miejski w Tychach. Zimą było zwiedzanie Browaru Obywatelskiego, które przyciągnęło rekordową ilość chętnych. W maju zdjęcia powstawały w Mikołowie, między innymi na cmentarzu żydowskim i w Miejskiej Placówce Muzealnej. W lipcu w kadrach dominowały pociągi, perony i tory, bo spacer zwał się "Tychy po kolei". Podczas kolejnej imprezy przydatne były statywy i długie czasy naświetlenia, a nocne fotografowanie miasta („Nightspotting”) ułatwiło poruszanie się po nim specjalnym autobusem. Trasa ostatniego ze spacerów wiodła dookoła Jeziora Paprocańskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy. Patronat medialny: tygodnik Echo, portale eTychy.org i tychy.info. Patronat: Tychy Press Photo. Wstęp jest wolny.

Przyjmowanie zdjęć ze spacerów fotograficznych zakończone!

W październiku 2017 r. zapraszamy do Pasażu Kultury Andromeda na wystawę najlepszych fotografii wykonanych podczas spacerów fotograficznych, organizowanych przez TTF od listopada 2016 do września 2017. Swoje zdjęcia będzie mógł zgłosić każdy, kto brał udział choćby w jednym spacerze, nie tylko członkowie TTF-u. Po spacerze dookoła Paprocan, w terminie do 15 września można wysłać maksymalnie 15 zdjęć, najlepiej przez WeTransfer.com (serwis bezpłatny, nie wymaga rejestracji) albo ewentualnie mailem (uwaga: załączniki max 15MB do jednego maila!). Zastrzegamy sobie prawo ich selekcji, w szczególności do wystawy, na której pokażemy jedynie ok. 20-25 ujęć. Ważne: trzeba podpisać oświadczenie o prawach autorskich oraz danych osobowych i razem z plikami wysłać nam czytelny skan albo zdjęcie tego oświadczenia. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy. Patronat medialny: tygodnik Echo, portale eTychy.org i tychy.info. Patronat: Tychy Press Photo.

"Stare Tychy"

Wystawę czarno-białych fotografii ze Starych Tychów, wykonanych w tym roku, można było oglądać od 18 października do 18 listopada 2016 r. w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Wystawa ukazuje subiektywne spojrzenie dziesięciu autorów, należących do TTF-u, na symbole najstarszej części miasta: Rynek, kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i browar, a także efekt poszukiwań miejsc, które nie są tak oczywiste. Obejrzeć można było 20 fotografii. Ekspozycja stanowiła zapowiedź książki pod tytułem „Stare Tychy. Fotografie”, wydanej przez TTF, która ukazała się 17 listopada. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy: Pasaż Kultury Andromeda, Miejska Galeria Sztuki „Obok” i Teatr Mały. Patronat medialny: tygodniki Echo, Nowe Info i Twoje Tychy oraz portale eTychy.org, pelniakultury.pl i tychy.pl.

"Tychy od A do Z"

To tytuł zbiorowej wystawy, która od 15 do 30 października 2015 r. była czynna w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Znalazło się na niej ponad 30 fotografii z tyskich osiedli, wykonanych latem tego roku, w ramach projektu o takiej samej nazwie. Powstały one między innymi podczas dwóch ogólnodostępnych plenerów fotograficznych. Wystawie towarzyszył 16-stronnicowy folder z najlepszymi fotografiami.Tychy do A do Z

 Zdjęcie z wernisażu: Piotr Kaczmarczyk/TTF.

"Czy można poznać Tychy od A do Z? Zdecydowanie można próbować. Tychy dla wielu z nas są rodzinnym miastem czy tym, w którym osiedliśmy, które - może się wydawać - niczym nie jest w stanie zaskoczyć. Chcąc przekonać się, czy jest tak naprawdę, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej miejscu zamieszkania ponad 100 tysięcy ludzi. Rozpoczynając realizację projektu „Tychy od A do Z” byliśmy ciekawi, jak wyglądają tyskie osiedla w interpretacji różnych fotografów. Mnogość oblicz jakie odkryły przed nami Tychy, pozwala na refleksję dotyczącą infrastruktury miasta, jego charakteru i różnorodności, a także blasków i cieni. Efekty kreatywnego przyglądania się lokalnemu światu prezentujemy w folderze będącym podsumowaniem dwóch spacerów fotograficznych zakamarkami tyskich osiedli oraz pracy indywidualnej amatorów i profesjonalistów z Tychów i innych miast województwa śląskiego. Fotografie prezentowane w niniejszym folderze pokazują ciekawe formy architektoniczne, szarość i barwy miasta, jego stare i nowe oblicze, detale, na które trudno zwrócić uwagę w pędzie codzienności. Nierzadko padnie pytanie o miejsce wykonania zdjęcia. Niech to skłoni do uważnego rozejrzenia się dookoła, spojrzenia na miasto, które choć tak dobrze znane, nigdy takim nie będzie do końca" - pisała w folderze wystawy Magdalena Emka Borucka z TTF.

Więcej informacji o tym projekcie znajdziecie w jego regulaminie "Tychy od A do Z". Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Partnerzy: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM w Tychach i Miejska Galeria Sztuki "Obok". Patronat medialny: tygodniki Twoje Tychy i Echo, portale fotografuj.pl, swiatobrazu.pl, pelniakultury.pl, eTychy.org i tychy.info. Zobaczcie wydarzenie na facebooku.

Zamki - fot, Monika Porzucek"Zamki" to tytuł indywidualnej wystawy zdjęć Moniki Porzucek, którą można było oglądać w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Wystawa została otwarta 21 maja 2015 r. i była czynna do 17 czerwca.

Autorka pokazuje fotografie zamków, wykonane w latach 2009-2014. Monika Porzucek jest tyszanką, członkiem TTF, absolwentką katowickiej szkoły Fotoedukacja. Jest trzykrotną laureatką ogólnopolskiego konkursu „Budowle obronne”, w tym dwukrotnie 1. nagrody (2011 i 2013) oraz 1. nagrody w konkursie „Zakochani w Świętokrzyskim”. Nagrodzone zdjęcia prezentują zamki: Krzyżtopór, Ogrodzieniec i Rabsztyn. Na wystawie zobaczymy też fotografie zamków: Siewierz, Olsztyn, Mirów, Bobolice, Morsko, Pszczyna, Pławniowice, Tworków, Malbork, Czocha, Chojnik i Wojanów.

Wśród kilku tematów, jakie ukierunkowują zainteresowania fotograficzne autorki, zamki zajmują szczególne miejsce. Początki tej fascynacji sięgają czasów dzieciństwa, a zamkiem, który zajmuje szczególne miejsce w sercu autorki jest zamek w Chęcinach. Ta fascynacja zaowocowała serią 30 artykułów „Opowieści zamkowych” w miesięczniku „Libertas”. We wrześniu minionego roku zamkowe zdjęcia były prezentowane na indywidualnej wystawie w Galerii Kontakt w Ośrodku Kultury w Brzeszczach.

Z uwagi na bliskość i dostępność autorka często fotografuje zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jedne z najciekawszych prac powstały zimą 2010 roku, gdy obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej zmagał się ze skutkami kataklizmu w postaci „lodowego deszczu”. W nocy z piątku na sobotę 8/9 stycznia 2010 roku na wychłodzoną mrozami ziemię spadł deszcz tworząc lodową skorupę. Choć krajobraz był bajkowy, to mieszkańcy przeżywali dramatyczne chwile. Wiele miejscowości nawet na dwa tygodnie zostało odciętych od prądu. Temperatury spadły do minus 16 stopni Celsjusza. Fotografie, które zdobyły pierwsze nagrody w konkursach, są efektem pleneru z tego właśnie okresu.

Wstęp (jak zawsze!) jest wolny. Patronat medialny: portal tychy.pl i tygodnik Twoje Tychy. Zdjęcia zostały naświetlone urządzeniem FRONTIER 570 na materiałach FUJIFILM przez laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM w Tychach. Współorganizator: Miejska Galeria Sztuki Obok w Tychach. Po otwarciu wystawy odbył się w Laboratorium Sztuki pokaz zdjęć Przemysława Jendroski - gościa TTF, fotoreportera 'Gazety Wyborczej'. Zobacz wydarzenie na Facebooku

Tyskie szelki” - to był tytuł naszej pierwszej wystawy, którą w styczniu i lutym 2015 r. można było obejrzeć w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda. Wernisaż wystawy połączony był z pokazem fotografii, który odbył się piętro wyżej, w Laboratorium Sztuki (sali kinowej).

Pokazaliśmy zdjęcia na temat jednego z symboli miasta, czyli tyskich trolejbusów, wykonane między innymi podczas lipcowego pleneru na terenie zajezdni w Tychach. W jego trakcie mogliśmy wejść na teren zajezdni, sfotografować "trajtki" z każdej strony, zajrzeć pod maskę, odwiedzić myjnię i warsztat. I dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy, korzystając z tego środka transportu. Zrobiliśmy rundkę po mieście, korzystając także z możliwości jazdy trolejbusów bez zasilania z trakcji, co jest rozwiązaniem stosunkowo nowym. Mamy zdjęcia z miejsc, gdzie normalnie trolejbus trudno jest zobaczyć.

Wystawa w Andromedzie była czynna do 6 lutego.

Patronat medialny: Telewizja TVS, fotografuj.pl, Górnośląski Tygodnik Regionalny Echo, Noltychy.pl, tygodnik Twoje Tychy i tychy.pl.


 

Tyskie szelki - wystawa TTF w AndromedzieTyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Wystawy TTF, wernisaże, Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, od A do Z, FIO, Stare Tychy