Zin z 2021 rokiem i książka ze zdjęciami Starych Tychów


Pierwszy tyski zin fotograficzny (2022)

Zin ze zdjęciami wykonanymi przez 18 TTF-owiczów w 2021 roku miał swoję premierę 22 czerwca 2022 r. w Spółdzielczym Domu Kultury "Tęcza" w Tychach. TUTAJ (KLIKNIJ) można pobrać plik z publikacją.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy: Tychy Dobre Miejsce, Spółdzielczy Dom Kultury TSM Oskard „Tęcza”, Tychy Press Photo.

"Stare Tychy. Fotografie" (2016)

W listopadzie 2016 roku ukazała się pierwsza książka fotograficzna ze zdjęciami autorstwa TTF-owiczów, pod tytułem "Stare Tychy. Fotografie". Znalazły się w niej wyłącznie czarno-białe ujęcia najstarszej części miasta, wykonane w tym roku. To subiektywne spojrzenie dziesięciu autorów na symbole tej części miasta: Rynek, kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i browar, a także efekt poszukiwań miejsc, które nie są tak oczywiste. W książce znalazły się też ujęcia wykonane podczas dwóch spacerów fotograficznych, organizowanych przez TTF, w kwietniu i w sierpniu tego roku.

 

 

 

Wybrane 20 zdjęć pokazujemy wcześniej na wystawie w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda w Tychach (plac Baczyńskiego 2), którą można oglądać od 18 października do 18 listopada. Książka będzie mieć oficjalną premierę w czwartek, 17 listopada, podczas finisażu tej wystawy, połączonego ze slide show (pokazem zdjęć) w Laboratorium Sztuki w Andromedzie.

Każdy uczestnik slide show otrzyma bezpłatnie egzemplarz książki! Ilość miejsc jest ograniczona. Wstęp jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszego odebrania darmowej wejściówki – z kasy Teatru Małego (dostępne będą od 3 listopada). AKTUALIZACJA: skończyły się już wejściówki, które można było odbierać w kasie teatru! Komu nie udało się załapać na premierę książki, będzie mieć jeszcze szansę otrzymać jej egzemplarz od naszych patronów medialnych, czyli tygodników: Echo, Nowe Info i Twoje Tychy.

Na naszym profilu na Facebooku możecie dołączyć do odpowiedniego wydarzenia.

Fotografującym nie narzucono żadnych ograniczeń tematycznych, obejrzeć możemy zdjęcia piekarzy przy pracy, uczestników procesji Bożego Ciała, Światowych Dni Młodzieży czy warsztatów tanecznych w Muzeum Miejskim. Skąd pomysł na taką publikację? - Kilka lat temu Związek Polskich Artystów Fotografików wydał książkę "Wodna i okolice" z czarno-białymi zdjęciami, pokazującymi jedne z najstarszych ulic w Katowicach. Wyobraziłem sobie tak sfotografowany fragment Tychów, z perspektywy widzenia różnych autorów. Stare Tychy były dość naturalnym wyborem - wyjaśnia Marcin Zimnal z TTF-u.

Autorami zdjęć, które znajdą się w książce, są: Harald Bem, Sławomir Błach, Magdalena Borucka, Paweł Greszta, Michał Janusiński, Grzegorz Krzysztofik, Fryderyk Parwicki, Lidia Sznepka, Marcin Zarzyna i Marcin Zimnal.

Egzemplarze książki przekazaliśmy m.in. do Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Miejskiego w Tychach. Jej elektroniczna wersja jest bezpłatnie dostępna na naszej stronie.

Projekt współfinansowany przez miasto Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy: Pasaż Kultury Andromeda, Miejska Galeria Sztuki "Obok" i Teatr Mały w Tychach. Patronat medialny: tygodniki Echo, Nowe Info i Twoje Tychy oraz portale eTychy.org, pelniakultury.pl i tychy.pl.

- Książka wpisuje się w modny ostatnio nurt wydawania tak zwanych photobooków, które różnią się od tradycyjnych albumów fotograficznych. Photobooki są wydawane w niskim nakładzie, własnym sumptem autorów, w niszowych wydawnictwach; nieobecne w sieciowych księgarniach; kupowane bezpośrednio od autora lub wydawcy, w galeriach sztuki albo specjalistycznych sklepikach internetowych, zdobywane podczas festiwali fotograficznych i na wernisażach wystaw. W zalewie zdjęć, ciągle nowych, dostępnych w Internecie w trudnej do zliczenia ilości, coraz rzadziej przybierających formę odbitek, tradycyjny papier staje się znów atrakcyjnym nośnikiem - pisze we wstępie do książki Marcin Zimnal z TTF-u.

Na zdjęciach poniżej: Piekarnia Krzak - fot. Michał Janusiński. Montaż wystawy w Andromedze - fot. Magdalena Emka Borucka.
Montaż wystawy Stare Tychy fot. Magdalena Emka Borucka


 

 

 

 

 


Stare Tychy Fotografie - Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, plakatZapisz


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
TTF, książka, slide show, Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, Stare Tychy