Zapraszamy na premierę zina fotograficznego, podsumowującego miniony rok zdjęciami wykonanymi przez TTF-owiczów i pokaz (slide show) fotografii w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 czerwca, o godz. 18.00. Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz publikacji! Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy – zarejestruj się tutaj. Ilość miejsc jest ograniczona, będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Do wydarzenia zostało jeszcze…

-302dni -12godzin -44minut -9sekund

W wydawnictwie znalazły się w zdjęcia autorstwa 21 osób, tak różnorodne jak różne są zainteresowania pasjonatów fotografii skupionych w TTF-ie. W wyborze najciekawszych kadrów TTF wspierały znane fotografki Anna Lewańska i Beata Mendrek, które podczas warsztatów-konsultacji w „Tęczy” wskazywały najlepszą drogę i motywowały. Ich konstruktywna krytyka jak i pokazanie mocnych stron zdjęć okazały się nieocenioną pomocą.

Tyski zin fotograficzny to tak naprawdę nasz zbiorowy, choć bardzo osobisty pamiętnik, w którym każdy zapisał jego strony tak jak chciał, swoim własnym charakterem pisma – podsumowuje Marcin Zimnal, prezes TTF-u. – Każde podsumowanie rodzi oczywiste pytanie, jak w przyszłości będzie nam kojarzyć się zakończony rok. Zapewne z wojną tuż za naszą granicą, która w zinie pojawia się w żółto-niebieskich zdjęciach Eweliny Kosmy i teatralnych kadrach Agnieszki Seidel-Kożuch. Jest jakaś ponura ironia w tym, że okładkowa fotografia z chorzowskiego wesołego miasteczka została zrobiona dokładnie w drugim dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Drugi raz podsumowujemy poprzedni rok w postaci zina – publikacji zwyczajowo tworzonych przez miłośników jakiegoś tematu np. muzyki, fantastyki, fotografii, skierowanej do osób podzielających owe zainteresowania, często kojarzonych z subkulturami lub kibicami. W przypadku fotografii mianem zina określa się nie tylko mniej lub bardziej regularnie wydawane czasopisma, ale także publikacje w sferze treści będące książką fotograficzną, wydane w niskim nakładzie i standardzie niższym niż w przypadku tradycyjnych wydawnictw, np. brak twardej okładki, mniejsza ilość stron.

Autorzy zdjęć: Jacek Boczar, Magdalena Emka Borucka, Jerzy Czapnik, Janusz Panejko, Piotr Fankidejski, Karol Gruszka, Tomasz Jodłowski, Irek Kapler, Ewelina Kosma, Grzegorz Krzysztofik, Wojciech Lasak, Altea Leszczyńska, Urszula Lisińska, Izabella Pacek, Beata Praszczak, Bartłomiej Rokstein, Agnieszka Seidel-Kożuch, Sylwester Taras, Piotr Witkowski, Marcin Zimnal i Tomasz Ziobro.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Partnerzy: Spółdzielczy Dom Kultury TSM Oskard „Tęcza”, Tychy Press Photo, Twoje Tychy, tychy.pl i foto-info.pl. Projekt i skład katalogu: Atelier Idel Agnieszka Seidel-Kożuch.

Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” znajduje się przy al. Niepodległości 188 w Tychach. W pobliżu są dostępne bezpłatne parkingi. Dojazd autobusami i trolejbusami ZTM, bezpośrednio przy budynku jest przystanek autobusowy „Tychy Tęcza”. Dojazd pociągami Kolei Śląskich – wysiadamy na stacji Tychy Lodowisko.

Zdjęcie u góry: fot. Marcin Zimnal