O nas

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne (TTF) to grupa pasjonatów fotografii z Tychów i okolic, do której należą zarówno amatorzy, jak i zawodowi fotografowie.

Co robimy? Pokazy, wystawy, plenery, warsztaty i książka

Spotykamy się regularnie, aby oglądać swoje fotografie, zarówno najnowsze jak i sprzed lat oraz dyskutować o nich. Gościmy między innymi w Miejskim Centrum Kultury, Muzeum Miejskim i Spółdzielczym Domu Kultury Tęcza. W przeszłości stale spotykaliśmy się w Pasażu Kultury Andromeda przy placu Baczyńskiego w Tychach. Spotkania odbywają się zazwyczaj w przedostatni czwartek miesiąca. Regularnie organizujemy slide show (pokazy zdjęć), wystawy i spacery fotograficzne, które przyciągają stale rosnące grono zainteresowanych.

W lipcu 2014 r. zorganizowaliśmy nasz pierwszy wspólny plener fotograficzny, którego tematem były tyskie trolejbusy - jeden z symboli naszego miasta. W styczniu 2015 r. zdjęcia, zrobione między innymi podczas tego pleneru, pokazaliśmy na zbiorowej wystawie pod tytułem "Tyskie szelki" w Pasażu Kultury Andromeda. Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz zdjęć w Laboratorium Sztuki. Nasza druga wystawa to "Zamki" autorstwa Moniki Porzucek. W Pasażu Kultury Andromeda autorka pokazała fotografie zamków, wykonane w latach 2009-2014. W połowie października otworzyliśmy, także w Andromedzie, poplenerową wystawę "Tychy od A do Z", pokazującą między innymi efekty dwóch spacerów fotograficznych po Tychach. Jesienią 2016 r. na wystawie w Andromedzie można było oglądać nasze zdjęcia ze Starych Tychów. Jesień 2017 r. to wystawa fotografii "pospacerowej" (październik-listopad) i "2017" - najlepsze zdjęcia roku (listopad 2017 - styczeń 2018).

Staramy się dokumentować ważne wydarzenia w mieście. Dzięki uprzejmości Tyskiego Sportu i Miejskiego Centrum Kultury widzieliśmy i fotografowaliśmy mecz GKS Tychy z 1. FC Koeln oraz Święto Miasta na placu pod Żyrafą, festiwal szantowy Port Pieśni Pracy i Rock na Plaży. Byliśmy też na festiwalu Zderzenie Gatunków. Zdjęcia z tych wydarzeń pokazaliśmy na slide show "Stadion & scena" w Andromedzie. Jesienią 2016 roku fotografowaliśmy Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu, a w styczniu 2017 zwiedzaliśmy zakamarki Browaru Obywatelskiego w Tychach.

W 2016 organizowaliśmy cykl wewnętrznych (tylko dla członków TTF) warsztatów fotograficznych, które prowadził Arkadiusz Gola - znany śląski fotoreporter, członek ZPAF. W 2017 r. rozpoczęliśmy cykl warsztatów z obróbki zdjęć, zgłębiając tajniki Photoshopa i Lightrooma.

Jesienią 2016 roku wydaliśmy naszą pierwszą książkę fotograficzną, w której znalazły się czarno-białe zdjęcia Starych Tychów, autorstwa dziesięciu TTF-owiczów. Publikacja jest dostępna bezpłatnie na naszej stronie.

Nasze cele

Głównym celem stowarzyszenia jest upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, popularyzacja wiedzy o niej, rozwijanie umiejętności i inspirowanie członków oraz innych zainteresowanych do twórczych działań. Swoje cele realizuje poprzez prezentację i promocję twórczości fotograficznej we własnej galerii, organizację konkursów, plenerów, spotkań autorskich itp. Działalność towarzystwa opiera się na pracy społecznej jego członków. Stowarzyszenie nie zatrudnia żadnych pracowników, członkowie zarządu nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Projekty i szkolenia

Od czerwca do listopada 2015 r. tworzyliśmy projekt "Tychy od A do Z", Jego realizatorem była grupa 3F przy wsparciu naszego stowarzyszenia. Uzyskał on 4000 zł dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO Śląskie Lokalnie). Projekt obejmował organizację otwartego pleneru, w postaci dwóch spacerów fotograficznych po Tychach (25 lipca i 22 sierpnia), mailowych konsultacji z zawodowymi fotografami, zbiorowego pokazu zdjęć, wystawy fotografii w Andromedzie i wydania jej drukowanego, bezpłatnego katalogu z najlepszymi zdjęciami.

Od września do listopada 2014 r. realizowaliśmy projekt o nazwie „Nowe ramy tyskiej fotografii”. Dzięki 5000 złotych dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Śląskie Lokalnie kupiliśmy fotoramy z passe-partout i drewniane sztalugi, które pozwolą nam na profesjonalną organizację wystaw. Zleciliśmy wykonanie roll-up’a z naszym logo i ulotki informacyjnej o TTF. Jest ona dystrybuowana w instytucjach kulturalnych na terenie miasta i ułatwi dotarcie do szerokiego kręgu osób, które mogą być zainteresowane uczestnictwem w działaniach stowarzyszenia, a dotąd nie wiedziały o jego istnieniu. Nasz wniosek dostał aż 98 punktów na 100 możliwych. Tylko 7 wniosków oceniono lepiej. Na konkurs złożono 633 wnioski, dofinasowanie przyznano 130 wnioskom. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Operatorami programu są Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS i Fundusz Lokalny "Ramża".

Członkowie TTF brali udział w finansowanych z funduszy unijnych szkoleniach, między innymi dotyczących pozyskiwania funduszy na działalność organizacji pozarządowych i prowadzenia księgowości, organizowanych przez Centrum Integracji Społecznej w Tychach i Fundację Internationaler Bund Polska.

Jak dołączyć do nas?

Członkiem zwyczajnym TTF może zostać, zgodnie z naszym statutem, każdy obywatel polski i cudzoziemiec mający prawa publiczne, który ukończył 18 rok życia (zamieszkanie w Tychach nie jest wymagane), zapozna się ze statutem stowarzyszenia, uzna jego cele i zadania, złoży podpisaną deklarację oraz podda się procedurze kwalifikacyjnej, czyli po prostu pokaże nam swoje fotografie (pliki lub odbitki). Pliki można wysłać mailem albo przez WeTransfer. Jak to dokładnie wygląda, dowiesz się z regulaminu przyjęć.

W razie wszelkich pytań, prosimy o kontakt, najlepiej mailowy.

Krótka historia TTF

TTF powstał w 2013 roku z inicjatywy Artura Jastrzębskiego. W gronie założycieli znalazło się 20 fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, mających na koncie znaczący dorobek artystyczny. W jego składzie znaleźli się laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Moscow International Foto Awards, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Konkurs Fotografii Studenckiej, Obiektywnie Śląskie, Śląska Fotografia Prasowa, Wielkopolska Press Photo i Tychy Press Photo. Członkowie TTF byli autorami wystaw indywidualnych (m.in. Rondo Sztuki w Katowicach, Galeria Fotografii ŁTF w Łodzi, Galeria Radia Katowice i Teatr Mały w Tychach) oraz uczestnikami zbiorowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.

Na zdjęciu powyżej: warsztaty z Arkadiuszem Golą w Andromedzie, maj 2016, fot. Michał Janusiński/TTF.

Pierwszy raz publicznie pokazaliśmy wspólnie nasze zdjęcia w styczniu 2015 roku, na wystawie i slide show "Tyskie szelki" w Andromedzie. W marcu 2015, podczas pokazu pod tytułem "Mówią zdjęcia", swoje zdjęcia pokazało dziewięcioro TTF-owiczów. W kwietniu pokazaliśmy zdjęcia o tematyce kulturalnej, a w maju swoją twórczość zaprezentował nasz gość - Przemysław Jendroska, fotoreporter katowickiej 'Gazety Wyborczej'. W czerwcu odbył się pokaz pod tytułem 'Pocztówki z wakacji'. We wrześniu swoje zdjęcia pokazał Ireneusz Kaźmierczak ("40 lat minęło"). Październik to pokaz uczestników projektu "Tychy od A do Z", a listopad - zdjęcia z miejskich imprez. W 2016 roku sześć razy zapraszaliśmy miłośników fotografii na slide show do Pasażu Kultury Andromedy. Tyle samo pokazów planujemy w 2017 roku.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne posiada osobowość prawną, jesteśmy stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach pod numerem 0000456499. TTF ma statutową siedzibę w budynku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach przy ul. Bohaterów Warszawy 26.

Na zdjęciu poniżej: przed slide show "Tychy do A do Z" w Laboratorium Sztuki, październik 2015, fot. Adam Światłowski/TTF.

Tychy do A do Z


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, Andromeda, Tychy od A do Z