Aktualności

TTF: Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 20212021-03-07 21:14:46

Zapraszamy na Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021. Podczas 21. edycji imprezy poznamy wyniki konkursu i obejrzymy wystawę 89 zdjęć z minionego roku. Poznamy twórczość czworga zaproszonych gości. Tym razem wszystkie pokazy odbędą się w formule on-line, a na wystawę pokonkursową zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Program Festiwalu:

sobota, 13 marca, godz. 19.30
Pokaz zdjęć gościa specjalnego Anny Lewańskiej, otwarcie wystawy pokonkursowej, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród – kanał Galerii „Obok” w YouTube.
niedziela, 14 marca, godz. 17.00
Pokazy zdjęć Marzeny Bugały, Marcina Giby i Irka Dorożańskiego – kanał Galerii „Obok” w YouTube.

Wystawa pokonkursowa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego 2) będzie dostępna stacjonarnie, czynna do 16 kwietnia.

Więcej o gościach festiwalu:

Anna Lewańska
Najbardziej lubi portretować ludzi, ponieważ ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem, tak samo dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Podczas swoich podróży fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo.

 

 

Marzena Bugała
Od kilkunastu lat pracuje jako fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”, realizując m.in. tematy newsowe, społeczne, wykonując portrety i realizując autorskie projekty fotograficzne. W 2020 roku dwukrotnie jej fotografie newsowe obiegły całą Polskę i media zagraniczne. Zdjęcie hajlującego w stronę katowickiej policji pseudokibica wywołało ogólnopolską dyskusję. Fotografia dziewczyny na schodach katowickiej katedry otoczonej zniczami i kordonem policji stało się ikoną strajku kobiet. Jest laureatką między innymi konkursów „Obiektywnie Śląskie”, Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Fotografii Sportowej, Inny Czas, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i Human Doc. Nagrodzona tytułem Dziennikarki Roku w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

 

 Marcin Giba
Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii. W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Moscow International Foto Awards i Tokyo International Foto Awards. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Pradze, Bratysławie, Krakowie czy Trieście.

 

Irek Dorożański
Fotografią zajmuje się od ponad 20 lat. Głównym nurtem w jego pracy jest dokument społeczny i fotografia sportowa. W obydwu przypadkach interesuje go człowiek w środowisku, w którym się znalazł, a także jego zmagania z życiem codziennym. W zdjęciach lubi sytuacje nieoczywiste „na uboczu”. Swoją przygodę z zawodem fotoreportera zaczynał w „Dzienniku Zachodnim”. Obecnie freelancer, współpracuje z agencjami prasowymi. Jest laureatem kilkunastu nagród w największych polskich konkursach fotografii prasowej (m.in. BZ WBK Press Foto, Śląska Fotografia Prasowa). Od prawie dekady współtworzy wizerunek Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

 

Partnerzy: Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni: TVP3 Katowice, Fotopolis.pl, Twoje Tychy, Nowe Info, Tychy.info
Organizator: Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach.
Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy 3 lata temu za inicjatywę Tychy Press Photo otrzymali Nagrodę Andrzeja Dziuby – Prezydenta Tychów w dziedzinie kultury.

Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021 w  internecie: strona www, wydarzenie na facebooku.


 

TTF: Jacenty Dędek wybrał najlepsze zdjęcia roku wykonane przez członków TTF-u!2021-02-08 19:37:00

Członkowie naszego towarzystwa biorą udział w konkursie na najlepsze zdjęcie miesiąca. Każdy z nas publikuje tylko jedno zdjęcie, następnie głosujemy – wygrywa ten, kto miał najwięcej głosów, a jego praca przypadła najbardziej do gustu. Spośród dwunastu najlepszych zdjęć z całego roku wybieramy top of the top – co roku prosimy zewnętrznego jurora, aby wytypował najlepsze zdjęcia.

Tym razem wybór zdjęć poproszony został Jacenty Dędek. To fotograf niezależny, dokumentalista. Przez ponad 10 lat współpracował z polską edycją National Geographic, laureat m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej i BZ WBK Press Foto. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Jego książka „Portret prowincji” została uznana za fotograficzną publikację roku 2020 w plebiscycie Fotopolis.

Przy każdym prezentowanym niżej zdjęciu znajduje się uzasadnienie i informacja o autorze. Gratulujemy wygranym!

I miejsce – Dominik Gajda

Świetna reporterska fotografia, bardzo dobrze skomponowana. Oglądający niemal współuczestniczy w tym rodzinnym nabożeństwie. Wszystkie elementy składające się na klimat zdjęcia – światło świec, włączony telewizor, sylwetki dzieci, potęgują atmosferę kameralnej uroczystości. Zdjęcie bardzo narracyjne, kontemplując szczegóły możemy tworzyć własną opowieść dotyczącą życia bohaterów zdjęcia.

II miejsce – Dominik Gajda

Zdjęcie – symbol. Bardzo mocne w wymowie, choć formalnie skromne. Wszystko tu jest symboliczne – zaduma i smutek kobiety w maseczce, przewrócona czarna parasolka to rekwizyty współczesności. Rzeźba/wizerunek powyżej przenosi zdjęcie w sferę metafizyki, sacrum. Bije z tego jakiś dramat nad losem człowieka, historii. Kolorystyka i minimalizm są siłą przekazu tej fotografii.

III miejsce – Marta Nowakowicz-Jankowiak

Portret klasyczny, ale z elementami kreacji, co w tym przypadku podnosi jego walory. Zaskakujące zestawienie kombinezonu roboczego z kwiecistym tłem i różanym wiankiem na głowie młodego mężczyzny przenosi nas w nieco surrealistyczny nastrój. Czy jest to portret artysty? Nieważne. Młody człowiek o nieobecnym spojrzeniu sprawia, że podążamy poza obraz.

 

 

TTF: Zimowy poradnik fotograficzny2021-01-16 19:09:12

 Za oknem świeży puszysty śnieg, więc zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszego poradnika – tym razem podpowiadamy, jak fotografować zimę. Jeśli podobają się Wam takie porady, zerkajcie na naszego Facebooka

(kliknij na obrazek, żeby go powiększyć)

TTF: TYCHY PRESS PHOTO2021-01-05 20:43:09

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo. W konkursie mogą startować osoby mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami (ale wówczas zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów).

Zdjęcia można przesyłać (poprzez WeTransfer) do 19 stycznia 2021 r.
Regulamin dostępny jest TUTAJ, więcej o konkursie – TUTAJ.
 

TTF: WESOŁYCH ŚWIĄT!2020-12-23 20:31:58

 Wszystkim fotografującym, fotografowanym i oglądającym zdjęcia - świąteczne serdeczności od Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego!

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z