Aktualności

TTF: „Ilustracje Bajek Niewydanych” – wystawa Jacka Boczara w Kazimierzu Dolnym 2019-07-19 00:23:57

Kogo wakacyjne szlaki zawiodą do Kazimierza Dolnego ma szansę zobaczyć wystawę Jacka Boczara „Ilustracje Bajek Niewydanych”.

Część zdjęć z tego zestawu mogliśmy podziwiać jesienią 2017 r. w tyskiej Galerii StrefArt. Później wystawa gościła również w Kole i w Kaliszu. Ale ten cykl fotografii jest ciągle otwartym rozdziałem, wciąż zmienia się i rozrasta. Powstają nowe historie, które Jacek wymyśla, tworzy do nich scenografie, rekwizyty i wreszcie fotografuje. Fotografie z niesamowitym bajkowym nastrojem wkrótce będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Wystawę „Ilustracje Bajek Niewydanych” w Galerii Klimaty (Mięćmierz 5, Kazimierz Dolny) można oglądać w dniach 29 lipca do 4 sierpnia 2019 r. 

TTF: Tyskie Spacery Fotograficzne vol. 5: Szlakiem tyskich kościołów2019-07-03 19:33:02

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne przyzwyczaiło już do spędzania z nimi czasu przemierzając Tychy i ich okolice w ramach spacerów fotograficznych. Tym razem, na pierwszą w tym roku wędrówkę tyscy pasjonaci zapraszają razem z Muzeum Miejskim w Tychach - 6 lipca przejdziemy szlakiem tyskich kościołów, startując od matki wszystkich kościołów - kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach.

To już piąty sezon cyklu Tyskich Spacerów Fotograficznych. Kto choć raz był na takim wydarzeniu organizowanym przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne ten wie, że wspólne fotografowanie i możliwość dzielenia się pasją to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Okazuje się, że zdjęcia wykonane w danym miejscu mogą różnić się o 180 stopni i to właśnie to - jak przyznają członkowie TTF - jest najciekawsze. W pierwszą w tym roku wędrówkę przez Tychy pasjonaci wybiorą się szlakiem tyskich kościołów wraz z Patrykiem Oczko z Muzeum Miejskiego w Tychach, który opowie o odwiedzanych miejscach sakralnych oraz mijanych po drodze osiedlach czy obiektach godnych zauważenia.

Głównymi punktami spaceru będą trzy tyskie świątynie: kościół pw.  św. Marii Magdaleny wybudowany w roku 1782 i rozbudowywany w latach 1906-1907 oraz 1929, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, pierwszy kościół nowego miasta wybudowany w roku 1958 i rozbudowany w latach 1982-1983 oraz najbardziej nowoczesny kościół pw. Ducha Świętego, wybitne dzieło architektury sakralnej zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka, budowany w latach 1978-1983. Start spaceru zaplanowano z Rynku na Starych Tychach - pasjonaci chcący fotografować, ale także porozmawiać o fotografii i oczywiście poszerzyć swoją wiedzę o mieście, spotykają się w sobotę, 6 lipca o 16.00.

TTF: NL - wystawa fotografii Marcina Zimnala w SDK Tęcza2019-05-14 20:57:38

NL wystawa fotografii z Holandii - Tychy SDK Tęcza galeria foto, 2019"NL" to tytuł wystawy fotografii z Holandii autorstwa Marcina Zimnala. Na wernisaż zapraszamy w czwartek, 13 czerwca, o godz. 18.00 do SDK Tęcza w Tychach.
Zobaczymy nieoczywiste kadry, których próżno szukać w folderach biur podróży. Te osobiste fotograficzne zapiski z kilku wyjazdów, odbiegające od potocznych wyobrażeń o kraju tulipanów, kanałów i wiatraków, powstały z punktu widzenia turysty, którego cele różnią się od programu standardowej wycieczki. Który nie może ominąć serów, muzeów, galerii fotografii i cmentarzy. Który zastanawia się jak pokazać obfotografowaną już z każdej strony Dzielnicę Czerwonych Latarni. Który będąc wychowany w mieście z browarem musi odwiedzić matecznik Heinekena i cieszy się na niespodziewany widok trolejbusu jako dzieła sztuki.
- Staram się pokazać swoją wizję kraju, w którym czasem w zasięgu wzroku więcej jest rowerów niż ludzi. Gdzie malarskie dzieła mistrzów sprzed wieków sąsiadują ze współczesną fotografią Robin de Puy. Gdzie krzywizny domów nad kanałami w centrum Amsterdamu przyprawiają o zawrót głowy, a w większości okien nie wiesza się firanek – wyjaśnia Marcin Zimnal. Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, to właśnie w Tęczy pierwszy raz jego zdjęcia pokazano publicznie i było to równo 20 lat temu, na wystawie „Złota Praga”.
Wstęp jest wolny. Wystawa „NL” potrwa do końca sierpnia.
Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.
Już dziś można dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

TTF: Wystawa natychmiastowych fotografii Marty Nowakowicz-Jankowiak w SDK Tęcza2019-04-22 20:30:20

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Zabawne, jakie rzeczy potrafią czasem do głowy przyjść" Marty Nowakowicz-Jankowiak - w czwartek, 9 maja 2019 roku o godzinie 18:00 w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach (Aleja Niepodległości 188).
To pierwsza indywidualna ekspozycja prac członkini Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, na której zobaczymy zdjęcia wykonane aparatami natychmiastowymi: instax i lomo’instant. – Lubię moje aparaty-zabawki. Są wykonane z plastiku, bardzo proste w budowie i łatwe w obsłudze. Mimo banalności tego sprzętu, niezmiernie trudno jest wykonać poprawną (dobrze naświetloną i wykadrowaną fotografię). To co widać w wizjerze, niekoniecznie odpowiada temu, co się znajdzie na zdjęciu. Efekty pracy z aparatem do zdjęć natychmiastowych są często zaskakujące i w tym jest ich urok i olbrzymia siła. Nie ma kadrowania, nie ma filtrów, tylko w minimalnym stopniu można kontrolować proces twórczy. Fotografia natychmiastowa jest kapryśna. Nawet bardzo dobra znajomość aparatu nie pomaga. Trzeba ją cenić za efekt zaskoczenia i pokochać za unikatowość – mówi Marta Nowakowicz-Jankowiak.
Wstęp jest bezpłatny. Ekspozycję będzie można oglądać do końca maja. Więcej informacji na ttf.tychy.pl/wystawy.

TTF wystawa w SDK Tęcza Marta Nowakowicz-Jankowiak

TTF: Weź udział w wystawie z okazji 15 lat Polski w UE2019-04-04 20:55:10

15 lat w Unii Tychy TTF wystawa fotografiiTyszanie 1 maja będą świętować piętnastą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na placu Baczyńskiego odbędzie się plenerowa wystawa fotograficzna złożona ze zdjęć i wspomnień mieszkańców. Twórzcie ją razem z nami! Wszystkich chętnych mieszkańców zachęcamy do nadsyłania swoich zdjęć wraz z opisami obrazującymi zmiany, jakie nastąpiły w Tychach oraz w kraju, a także w życiu codziennym Polaków. Pokażcie, jak w ostatnich 15 latach zmieniło się nasze otoczenie i nasze życie. Prace można nadsyłać mailem na adres promocja@umtychy.pl do poniedziałku, 15 kwietnia. Jedna osoba może nadesłać maksymalnie 10 prac, a najlepsze fotografie, wybrane przez członków TTF-u, pojawią się na wystawie. Zdjęcia mogą być kolorowe lub czarno-białe. Ślijcie pliki jak najlepszej jakości, bo formaty zdjęć będą spore :) Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta Tychy, który jest organizatorem wydarzenia.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z