Aktualności

TTF: Non omnis moriar...2021-06-22 18:56:27

Są takie wiadomości, w które nie sposób uwierzyć. Marty Poloczek nie ma już z nami.

Jak to możliwe, że nie weźmie udziału w kolejnej wystawie, nie wyśle zdjęć na konkurs, nie porozmawiamy już na żadnym spotkaniu czy wernisażu, nie wyceluje w nas obiektywem oraz nie pośle swojego kojącego uśmiechu?

Pierwsze skojarzenie, jakie zapewne większość z nas ma z jej zdjęciami, to sport i morsowanie. Te tematy były wiodącymi wątkami jej twórczości. Na początku 2018 roku jej zdjęcie z morsami na Jeziorze Paprocańskim zostało wybrane przez samego Chrisa Niedenthala fotografią miesiąca w naszym wewnętrznym konkursie. Jesienią tego samego roku inne jej zdjęcie, także z morsowania w Paprocanach, trafiło na plakat tradycyjnej rocznej wystawy i pokazu efektów pracy naszego stowarzyszenia.

Trudno nam dziś na spokojnie wymieniać kolejne dokonania Marty, choć zgodni jesteśmy w tym, że nie mogą zostać zapomniane. Jest ich tak wiele, a w każdym z nich – ona sama: jej wrażliwość, talent, wytrwałość, spostrzegawczość, kreatywność i wszechobecna dobroć, która przekładała się nie tylko na kadry. Z ogromnym smutkiem wspominamy każdy promyk serdeczności, pogodne oblicze i spokój, jaki towarzyszył podczas obcowania z jedną z nas – członkiń i członków grupy pasjonatów fotografii zrzeszonych w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym.

Niech poniższe zdjęcia będą symbolicznym przedstawieniem Marty – na fotografii, na której jest ona sama, chłonąca spokój lasu oraz przez kadry, które ostatnimi czasy zaprezentowała podczas naszych wspólnych przygód z tą jedną z najbardziej fascynujących sztuk.

Składamy z serca płynące wyrazy współczucia najbliższym Marty – jesteśmy jednocześnie wdzięczni, że mogliśmy poznać się na jej talencie oraz doświadczyć tego, jaką była osobą. I pamiętajmy, non omnis moriar.

 

(kliknij, żeby powiększyć) 

TTF: Warsztaty cyjanotypii - 19 czerwca2021-06-12 20:00:58

Zapraszamy na warsztaty z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego, już w nabliższą sobotę, 19 czerwca. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Uwaga: nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem! Ważne: warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem. Prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.

W ramach warsztatów przewidujemy:
- omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,
- sporządzenie roztworu do cyjanotypii,
- wykonanie odbitki negatywowej na papierze,
- wykonanie fotogramu,
- wykonanie odbitki na płótnie.
Zapewniamy wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac.

Iwona Germanek to absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.

Darek Zakrzewski to absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo
 

TTF: „KRAJ-OBRAZKI” – fotografia natychmiastowa Marty Nowakowicz-Jankowiak z TTF-u2021-06-03 15:06:29

Należąca do TTF-u Instaksiara – Marta Nowakowicz-Jankowiak, artystka, fotografka, zaprasza na wystawę zdjęć natychmiastowych. To jej druga wystawa złożona wyłącznie ze zdjęć wykonanych w tej technice. Tym razem zaprezentuje ponad 200 zdjęć, których tematem jest krajobraz w kreatywnym ujęciu. Tytuł wystawy – „KRAJ-OBRAZKI” – nawiązuje do tematyki prezentowanych obrazów oraz niewielkich rozmiarów zdjęć natychmiastowych. Zdjęcia wielkości wizytówki zostały zaprezentowane w formie dużych kolaży oraz powiększeń. W przestrzeni znalazło się miejsce na typografię fotograficzną. Marta Nowakowicz-Jankowiak jest absolwentką Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie, prezentowana wystawa jest jej wystawą dyplomową.

Wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 17:00
Miejsce: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tychy, Al. Niepodległości 188.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia. Wstęp wolny.


 

TTF: Warsztaty fotograficzne z Rafałem Klimkiewiczem2021-05-22 19:48:56


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza w sobotę, 29 maja, na warsztaty fotograficzne z Rafałem Klimkiewiczem. Ich tematem będzie selekcja materiału. To idealna okazja na skonsultowanie tworzonego cyklu zdjęć, szczególnie powstających materiałów dokumentalnych, reporterskich. Warsztaty przeznaczone są dla osób, które tworzą już cykl zdjęć i chcą uzyskać wsparcie w jak najlepszym wyrażeniu się za pomocą fotografii. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania jak stworzyć ciekawą historię, jak opowiedzieć zdjęciami to co się widziało, jakich błędów unikać, jak z wielu wykonanych kadrów wybrać te kilkanaście lub tylko kilka najlepszych?
Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem i będą proszone o przesłanie swoich zdjęć (do 25 plików), jeszcze przed warsztatami. Dzięki temu prowadzący warsztaty będzie miał więcej czasu na zapoznanie się z fotografiami uczestników. W mailu potwierdzającym udział będzie link do serwera. Prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.
Rafał Klimkiewicz jest współzałożycielem i szefem Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m. in. z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Jedne z pierwszych jego zdjęć ukazywały się w tygodniku „Echo”. Autor słynnej fotografii „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk…”, która została zdjęciem roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i znalazła się w gronie czterdziestu najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografii. W 2019 roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa, wielokrotnie był jurorem konkursu Tychy Press Photo. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i student w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie, honorowy członek TTF-u.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Gdzie: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26
Kiedy: 29 maja (sobota), godz. 10.00-16.00

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku – TUTAJ

TTF: ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE2021-04-03 14:44:35

Członkowie Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego życzą Wam przede wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt! Spędźcie je w gronie najbliższym, bądźcie szczęśliwi i odpocznijcie.

 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z