TTF: Fotografie w przestrzeni – warsztaty kuratorskie i architektoniczne2021-09-11 22:05:00
Rozpoczynamy zapisy na warsztaty kuratorskie i architektoniczne „Fotografie w przestrzeni” w Miejskim Centrum Kultury w Tychach, które poprowadzą Anna Pilawska-Sita i Michał Sita. W Galerii Pod Dachem będziemy pracować nad aranżacją wystaw.
Warsztaty odbędą się w niedzielę, 19 września, w godzinach od 9.00 do 15.00. Anna Pilawska-Sita i Michał Sita poprowadzą praktyczne warsztaty, polegające na próbie stworzenia koncepcji wystawy – przykładowy projekt fotograficzny postaramy się umieścić w galerii. Fotografie będą tylko punktem wyjścia do tego, by rozpoznać możliwości manipulacji, jakie daje przestrzeń. Wypróbujemy rozwiązania aranżacyjne, które pozwolą podkreślić wybrane wątki fotograficznej narracji, skierować uwagę odbiorców na określone przez nas treści, albo nadać wystawie zupełnie nowy sens, oderwany od pierwotnych założeń fotograficznego materiału.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe, na adres info@ttf.tychy.pl. Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem, prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.
Uwaga: nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie (wydarzenie - TUTAJ), liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.
Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
TTF: Między wystawą a książką – spotkanie i pokaz zdjęć2021-08-22 21:17:52
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 18 września na spotkanie i pokaz zdjęć „Między wystawą a książką” w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Anna Pilawska-Sita i Michał Sita podzielą się wiedzą o strategiach pracy nad książkami i wystawami zdjęć. Goście Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego opowiedzą o kilku wspólnie zrealizowanych wystawach i książkach, opartych na dokumentalnych projektach fotograficznych. Przybliżą metody pracy nad zdjęciami, ale prawdziwym tematem spotkania będzie to, co z fotografiami dzieje się później. W centrum znajdą się strategie projektowe i kuratorskie pozwalające przełożyć wyjściowe fotograficzne opowieści na nowy, samodzielny format – książkę lub ekspozycję.
Posłuchamy o doświadczeniach z pracą redakcyjną, edycyjną, kuratorską i aranżacją przestrzeni, o specyficznych możliwościach narracyjnych - bardzo różnych dla wystaw i publikacji. Poznamy kulisy pracy nad książkami „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (uznana za fotograficzną publikację roku 2020 podczas Fotofestiwalu w Łodzi), „Wiesław Rakowski. Fotografie 1924-1939” i „Zeszytem Ćwiczeń z historii polski vol. 1” dokumentującym przygotowania do patriotycznego spektaklu plenerowego, realizowanego przez wolontariuszy w Murowanej Goślinie.
Wkrótce zamieścimy więcej informacji na temat warsztatów kuratorskich i architektonicznych „Fotografie w przestrzeni”, które odbędą się następnego dnia (będą obowiązywać zapisy mailowe).
O gościach:
![]() |
Anna Pilawska-Sita – urodzona w Poznaniu w 1989 roku architektka. Absolwentka architektury na UAP w Poznaniu, członkini SARP. Interesuje się tematyką zielonej architektury i wpływu przyrody, istniejącej i introdukowanej, na obszary zurbanizowane. Projektuje wystawy. Pracowała m.in. w Latz+Partner - biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghia - pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya - organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; czy Studio ADS w Poznaniu. Do 2021 roku współtworzyła Studio KPS.ARCHI. Za dyplomowy projekt adaptacji terenów prowadzących do Nowego Zoo w Poznaniu otrzymała w 2016 roku nagrodę główną w konkursie im. Marii Dokowicz. Wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Autorka projektów wystaw m.in. „Archiwum Zoologiczne” – prezentującej fotograficzne archiwa muzeum przyrodniczego w Poznaniu; wystaw interpretujących dziedzictwo realizowanych w Bramie Poznania – „Sceny Nieistotne” (2018), „Zwierzęta Cybiny” (2019) czy „Miasto (re)konstruowane” (2020), ekspozycji w Galerii Miejskiej Arsenał – „The Real World” (Martin Parr i Rimaldas Vikšraitis, 2017) czy „The Restoration Will” (Mayumi Suzuki 2018). |
Michał Sita – urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości. Autor książki „Củ Chi Tunnels Restoration Report”, w której wspólnie z Anną Pilawską-Sita analizują proces narastania mitów i legend wokół sieci partyzanckich tuneli w Wietnamie. W tym roku wydał zina „Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1”. Kurator książki i wystaw stanowiących opracowanie międzywojennego archiwum zoologicznych zdjęć z Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu. Kuratorował lub organizował wystawy m.in. Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa. Współzałożyciel fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu wydawnictwo i galerię fotografii. Jeden z kuratorów programu talentów 6x6 World Press Photo. |
![]() |
Gdzie: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy
Kiedy: 18 września (sobota), godz. 17.00
Wstęp jest wolny, ilość miejsc ograniczona.
Spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku – TUTAJ
TTF: Rok 2020 w obiektywie fotografów TTF-u 2021-08-19 19:32:14
Dziś Światowy Dzień Fotografii i mamy dla Was coś wyjątkowego!
Pokaz zdjęć „2020” Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego tym razem inaczej niż zwykle. Prezentujemy fotografie wykonane w minionym roku przez tych pasjonatów fotografii należących do stowarzyszenia, którzy zdecydowali się pokazać swoje kadry z tego wyjątkowego czasu, zdominowanego przez pandemię.
Miłego oglądania!
(żeby obejrzeć film - kliknij na obrazek poniżej)
TTF: Karol Nienartowicz – warsztaty fotografii górskiej i pokaz zdjęć2021-07-26 14:55:36
Zapraszamy na warsztaty fotografii górskiej i pokaz zdjęć Karola Nienartowicza.
Warsztaty fotografii górskiej 7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 14.00. Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe info@ttf.tychy.pl, liczba miejsc ograniczona. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba.
Pokaz zdjęć 7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 17.00, wstęp wolny.
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26
Karol Nienartowicz o sobie i swoich fotografiach: Fotografuję góry od 2003 r. W latach 2003-2005 pracowałem sprzętem analogowym, również sam wywoływałem zdjęcia w ciemni. Ten okres nauczył mnie podstaw fotografii. W 2005 roku kupiłem pierwszą cyfrówkę i zainteresowałem się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkryłem fotografowanie gór w Polsce i sąsiednich państwach. Od 2009 roku łączę pasję fotografowania z pasją podróży trekkingowych po górach Europy i świata.
Podczas swoich wypraw jeżdżę przede wszystkim w góry, gdzie nadrzędnym celem jest fotografowanie. Najchętniej nocuję w namiocie, zwykle w miejscach odludnych lub trudno dostępnych, by z dala od ludzi łapać wieczorne i poranne światło. Nie lubię schronisk i szeroko pojętej cywilizacji w górach. Najlepiej czuję się w miejscach dzikich i dziewiczych – takich, w których spotkanie drugiego człowieka jest przyjemnością, a nie koniecznością. Lubię się zmęczyć i wstawać wcześnie rano, by oglądać widoki, które inni przesypiają.
Jeśli interesuje Cię więcej informacji na mój temat oraz chciałbyś poczytać o moich fotograficznych początkach, inspiracjach i przygodach – polecam książką „Górskie wyprawy fotograficzne”, gdzie zostało to wszystko opisane. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się u mnie dzieje zapraszam na Facebook i Instagram.
Od 2009 r. cyklicznie podróżuję w góry również poza Polskę. Podczas swoich wyjazdów, w czasie 8 lat, odwiedziłem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Fotografowałem w następujących miejscach: Górach Skandynawskich w Norwegii, Szwecji i Finlandii, górach Islandii, Alpach we Francji, Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Włoszech, Niemczech i Liechtensteinie, Pirenejach w Hiszpanii i Andorze, Górach Sierra Nevada w Hiszpanii, Serra Estrela w Portugalii, Sudetach w Polsce i Czechach, Górach Połabskich w Czechach i Niemczech, Jurze Szwabskiej w Niemczech, Karpatach w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Górach Przeklętych w Albanii i Czarnogórze, Górach Nemërçkë w Albanii, Górach Galicica w Macedonii, Górach Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, Pirynie, Rile i Starej Płaninie w Bułgarii, Górach Pindos, Tajget, Meteorach i na Olimpie w Grecji, Grampianach i Górach Kaledońskich w Szkocji, górach Jordanii i Izraela, Andach Patagońskich i Ziemi Ognistej w Chile i Argentynie
Z miejsc leżących poza górami fotografowałem holenderskie wiatraki oraz pola pełne hiacyntów i tulipanów, pejzaże miejskie w krajach Beneluxu, zabytki stolic i dużych miast w krajach Bałtyckich i Rosji, pejzaże Anglii, oraz krajobraz miejskiej dżungli w Nowym Jorku. Największym sentymentem darzę jednak Karkonosze w których się wychowałem i mieszkałem przez 28 lat. Od 2013 r. jestem licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Przez 3 lata mieszkałem w Gdańsku, gdzie zajmowałem się głównie fotografią morską i miejską. W Gdańsku pracowałem przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara. W filmie byłem odpowiedzialny za malowanie ujęć o dużym ruchu. 10 scen spod mojej ręki możecie zobaczyć na ekranie. W latach 2016-2018 mieszkałem w Zakopanem, gdzie ponownie fotografowałem górskie pejzaże. Od września 2018 r. mieszkam na stałe w Krakowie. Mam w dorobku kilka wystaw, publikacje we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, 5 występów w telewizji, a nawet własne tagi na Pudelku i biografię na Wikipedii (sprawdźcie!). W 2018 r. ukazała się moja debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”.
Ważne: spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Na warsztaty obowiązują zapisy info@ttf.tychy.pl
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zapisów mailowych także na pokaz zdjęć.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
Zapraszały do dołączenia do wydarzenia na facebooku - TUTAJ
TTF: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szłapa – pokaz zdjęć 2021-06-30 22:21:50
Zapraszamy na pokaz zdjęć Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy. Artyści pokażą zdjęcia tworzące ich wspólny cykl „Obrazy metafor” oraz swoje autorskie projekty.
Kamil Myszkowski: „Całe życie z fotografią” – taki tytuł książki widnieje na jednym ze zdjęć z serii „Obrazy metafor”. Ten tytuł może być również mottem dla działalności naszego duetu, ponieważ fotografia stała się dla nas życiem i dzięki niej możemy się realizować. Wybór grzbietu książki był świadomym podkreśleniem fotograficznej drogi, którą codziennie przechodzimy. Fotografia jest nieograniczonym polem do popisu, daje nieskończenie wiele możliwości (mam na myśli nie tylko fotografowanie, ale i uczenie, oglądanie czy prezentowanie zdjęć i rozmawianie o nich). Jest specyficzną wolnością, z której jednak trzeba nauczyć się korzystać. Nabycie wiedzy pozwala nam przy pomocy aparatu fotograficznego odnajdywać inne rzeczywistości. Właśnie odnajdywaniem nowych światów była w gruncie rzeczy praca nad cyklem fotografii „Obrazy metafor”. Wspólnie z Krzysztofem rozpoczęliśmy podróż od poznania szczególnej mapy, drogowskazu lub wręcz przewodnika w postaci publikacji Bernda Stieglera „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych”. Ta książka, która zawiera w sobie ponad pięćdziesiąt haseł odnoszących się do metaforycznego ujęcia fotografii, stała się inspiracją do niezwykle wymagającej reżyserskiej pracy nad zdjęciami. Staliśmy się kreatorami światów, aktorami na ich scenach, owładniętymi licznymi wizjami pochodzącymi z połączonych umysłów.
Bohaterowie drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor” to zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED i Smiena. Jak wyjaśnia
Krzysztof Szlapa: – Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie, powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.
Kamil Myszkowski – artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.
Krzysztof Szlapa – artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, od 2014 roku kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie we współpracy z Jakubem Byrczkiem, w latach 2014-2019 kurator Galerii Za Szybą. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia, Grupy 999, Grupy FOTOGRAFY, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy im. Anny Chojnackiej, wykładowca kursów ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego UŚ. Mieszka i tworzy w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Ważne: spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania. Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zapisów mailowych.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
Gdzie: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy
Kiedy: 14 lipca (środa), godz. 19.00-20.30
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku – TUTAJ
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z