Aktualności

TTF: Od negatywu do pliku: Sławoj Dubiel – warsztaty i pokaz zdjęć2021-10-28 21:01:01

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne i Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na warsztaty i pokaz zdjęć Sławoja Dubiela.

Pokazowe warsztaty odbędą się w czwartek, 18 listopada o 18:00. Jak pisze sam artysta, zaplanowane zajęcia obejmą tematykę reprodukcji klasycznych negatywów (wielkoformatowych i małoobrazkowych) za pomocą cyfrowej lustrzanki z obiektywem macro. Można będzie się dowiedzieć, jak przygotować stanowisko do reprodukcji, jak wygląda proces reprodukcji z wykorzystaniem komputera, a także obróbka negatywu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zaproszony gość zaprezentuje także swoje fotografie.

Sławoj Dubiel jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Opolski). Specjalizuje się w klasycznej fotografii krajobrazu i fotografii przestrzeni postindustrialnych. Znany z działalności edukacyjnej, współzałożyciel Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8. W 2017 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej". Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. Nie pokazywał nigdy swoich zdjęć w Tychach.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe – zgłoszenie zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu należy wysłać na adres info@ttf.tychy.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem, bardzo prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.
UWAGA! Nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Muzeum Miejskie w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Gdzie: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1
Kiedy: 18 listopada (czwartek), godz. 18.00

Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Informacja o warsztatach na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach – TUTAJ (KLIKNIJ), facebookowe wydarzenie – TUTAJ (KLIKNIJ).
 

TTF: Finał XII edycji Obiektywnie śląskie2021-10-18 20:59:07

W piątek, 22 października, o godz. 18:00 w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się gala finałowa XII edycji konkursu fotograficzno-filmowego „Obiektywnie śląskie”.
Których autorów nagrodzi profesjonalne jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan oraz Jacek Joostberens – dowiemy się w piątek. Internauci jeszcze mogą wybierać najlepsze prace oddając głosy do 21 października TUTAJ (KLIKNIJ).
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne jest jednym z patronów konkursu, a wśród 134 prac konkursowych są trzy fotoreportaże autorstwa członków TTF-u – trzymamy za nich kciuki!
Facebookowe wydarzenie – TUTAJ.
 

TTF: Fotografie w przestrzeni – warsztaty kuratorskie i architektoniczne2021-09-11 22:05:00

Rozpoczynamy zapisy na warsztaty kuratorskie i architektoniczne „Fotografie w przestrzeni” w Miejskim Centrum Kultury w Tychach, które poprowadzą Anna Pilawska-Sita i Michał Sita. W Galerii Pod Dachem będziemy pracować nad aranżacją wystaw.

Warsztaty odbędą się w niedzielę, 19 września, w godzinach od 9.00 do 15.00. Anna Pilawska-Sita i Michał Sita poprowadzą praktyczne warsztaty, polegające na próbie stworzenia koncepcji wystawy – przykładowy projekt fotograficzny postaramy się umieścić w galerii. Fotografie będą tylko punktem wyjścia do tego, by rozpoznać możliwości manipulacji, jakie daje przestrzeń. Wypróbujemy rozwiązania aranżacyjne, które pozwolą podkreślić wybrane wątki fotograficznej narracji, skierować uwagę odbiorców na określone przez nas treści, albo nadać wystawie zupełnie nowy sens, oderwany od pierwotnych założeń fotograficznego materiału.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe, na adres info@ttf.tychy.pl. Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem, prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.
Uwaga: nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie (wydarzenie - TUTAJ), liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.

Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
 

TTF: Między wystawą a książką – spotkanie i pokaz zdjęć2021-08-22 21:17:52

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 18 września na spotkanie i pokaz zdjęć „Między wystawą a książką” w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Anna Pilawska-Sita i Michał Sita podzielą się wiedzą o strategiach pracy nad książkami i wystawami zdjęć. Goście Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego opowiedzą o kilku wspólnie zrealizowanych wystawach i książkach, opartych na dokumentalnych projektach fotograficznych. Przybliżą metody pracy nad zdjęciami, ale prawdziwym tematem spotkania będzie to, co z fotografiami dzieje się później. W centrum znajdą się strategie projektowe i kuratorskie pozwalające przełożyć wyjściowe fotograficzne opowieści na nowy, samodzielny format – książkę lub ekspozycję.
Posłuchamy o doświadczeniach z pracą redakcyjną, edycyjną, kuratorską i aranżacją przestrzeni, o specyficznych możliwościach narracyjnych - bardzo różnych dla wystaw i publikacji. Poznamy kulisy pracy nad książkami „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (uznana za fotograficzną publikację roku 2020 podczas Fotofestiwalu w Łodzi), „Wiesław Rakowski. Fotografie 1924-1939” i „Zeszytem Ćwiczeń z historii polski vol. 1” dokumentującym przygotowania do patriotycznego spektaklu plenerowego, realizowanego przez wolontariuszy w Murowanej Goślinie.

Wkrótce zamieścimy więcej informacji na temat warsztatów kuratorskich i architektonicznych „Fotografie w przestrzeni”, które odbędą się następnego dnia (będą obowiązywać zapisy mailowe).

O gościach:

 

Anna Pilawska-Sita – urodzona w Poznaniu w 1989 roku architektka. Absolwentka architektury na UAP w Poznaniu, członkini SARP. Interesuje się tematyką zielonej architektury i wpływu przyrody, istniejącej i introdukowanej, na obszary zurbanizowane. Projektuje wystawy. Pracowała m.in. w Latz+Partner - biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghia - pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya - organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; czy Studio ADS w Poznaniu. Do 2021 roku współtworzyła Studio KPS.ARCHI. Za dyplomowy projekt adaptacji terenów prowadzących do Nowego Zoo w Poznaniu otrzymała w 2016 roku nagrodę główną w konkursie im. Marii Dokowicz. Wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Autorka projektów wystaw m.in. „Archiwum Zoologiczne” – prezentującej fotograficzne archiwa muzeum przyrodniczego w Poznaniu; wystaw interpretujących dziedzictwo realizowanych w Bramie Poznania – „Sceny Nieistotne” (2018), „Zwierzęta Cybiny” (2019) czy „Miasto (re)konstruowane” (2020), ekspozycji w Galerii Miejskiej Arsenał – „The Real World” (Martin Parr i Rimaldas Vikšraitis, 2017) czy „The Restoration Will” (Mayumi Suzuki 2018). 

 

 

Michał Sita – urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości. Autor książki „Củ Chi Tunnels Restoration Report”, w której wspólnie z Anną Pilawską-Sita analizują proces narastania mitów i legend wokół sieci partyzanckich tuneli w Wietnamie. W tym roku wydał zina „Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1”. Kurator książki i wystaw stanowiących opracowanie międzywojennego archiwum zoologicznych zdjęć z Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu. Kuratorował lub organizował wystawy m.in. Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa. Współzałożyciel fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu wydawnictwo i galerię fotografii. Jeden z kuratorów programu talentów 6x6 World Press Photo.

 

Gdzie: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy
Kiedy: 18 września (sobota), godz. 17.00

Wstęp jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku – TUTAJ

 

TTF: Rok 2020 w obiektywie fotografów TTF-u 2021-08-19 19:32:14

Dziś Światowy Dzień Fotografii i mamy dla Was coś wyjątkowego!
Pokaz zdjęć „2020” Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego tym razem inaczej niż zwykle. Prezentujemy fotografie wykonane w minionym roku przez tych pasjonatów fotografii należących do stowarzyszenia, którzy zdecydowali się pokazać swoje kadry z tego wyjątkowego czasu, zdominowanego przez pandemię.
Miłego oglądania!
(żeby obejrzeć film - kliknij na obrazek poniżej) 


 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z