Aktualności

TTF: Karol Nienartowicz – warsztaty fotografii górskiej i pokaz zdjęć2021-07-26 14:55:36

Zapraszamy na warsztaty fotografii górskiej i pokaz zdjęć Karola Nienartowicza.

Warsztaty fotografii górskiej 7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 14.00. Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe info@ttf.tychy.pl, liczba miejsc ograniczona. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba.
Pokaz zdjęć 7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 17.00, wstęp wolny.

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26

Karol Nienartowicz o sobie i swoich fotografiach: Fotografuję góry od 2003 r. W latach 2003-2005 pracowałem sprzętem analogowym, również sam wywoływałem zdjęcia w ciemni. Ten okres nauczył mnie podstaw fotografii. W 2005 roku kupiłem pierwszą cyfrówkę i zainteresowałem się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkryłem fotografowanie gór w Polsce i sąsiednich państwach. Od 2009 roku łączę pasję fotografowania z pasją podróży trekkingowych po górach Europy i świata.
Podczas swoich wypraw jeżdżę przede wszystkim w góry, gdzie nadrzędnym celem jest fotografowanie. Najchętniej nocuję w namiocie, zwykle w miejscach odludnych lub trudno dostępnych, by z dala od ludzi łapać wieczorne i poranne światło. Nie lubię schronisk i szeroko pojętej cywilizacji w górach. Najlepiej czuję się w miejscach dzikich i dziewiczych – takich, w których spotkanie drugiego człowieka jest przyjemnością, a nie koniecznością. Lubię się zmęczyć i wstawać wcześnie rano, by oglądać widoki, które inni przesypiają.
Jeśli interesuje Cię więcej informacji na mój temat oraz chciałbyś poczytać o moich fotograficznych początkach, inspiracjach i przygodach – polecam książką „Górskie wyprawy fotograficzne”, gdzie zostało to wszystko opisane. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się u mnie dzieje zapraszam na Facebook i Instagram.
Od 2009 r. cyklicznie podróżuję w góry również poza Polskę. Podczas swoich wyjazdów, w czasie 8 lat, odwiedziłem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Fotografowałem w następujących miejscach: Górach Skandynawskich w Norwegii, Szwecji i Finlandii, górach Islandii, Alpach we Francji, Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Włoszech, Niemczech i Liechtensteinie, Pirenejach w Hiszpanii i Andorze, Górach Sierra Nevada w Hiszpanii, Serra Estrela w Portugalii, Sudetach w Polsce i Czechach, Górach Połabskich w Czechach i Niemczech, Jurze Szwabskiej w Niemczech, Karpatach w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Górach Przeklętych w Albanii i Czarnogórze, Górach Nemërçkë w Albanii, Górach Galicica w Macedonii, Górach Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, Pirynie, Rile i Starej Płaninie w Bułgarii, Górach Pindos, Tajget, Meteorach i na Olimpie w Grecji, Grampianach i Górach Kaledońskich w Szkocji, górach Jordanii i Izraela, Andach Patagońskich i Ziemi Ognistej w Chile i Argentynie
Z miejsc leżących poza górami fotografowałem holenderskie wiatraki oraz pola pełne hiacyntów i tulipanów, pejzaże miejskie w krajach Beneluxu, zabytki stolic i dużych miast w krajach Bałtyckich i Rosji, pejzaże Anglii, oraz krajobraz miejskiej dżungli w Nowym Jorku. Największym sentymentem darzę jednak Karkonosze w których się wychowałem i mieszkałem przez 28 lat. Od 2013 r. jestem licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Przez 3 lata mieszkałem w Gdańsku, gdzie zajmowałem się głównie fotografią morską i miejską. W Gdańsku pracowałem przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara. W filmie byłem odpowiedzialny za malowanie ujęć o dużym ruchu. 10 scen spod mojej ręki możecie zobaczyć na ekranie. W latach 2016-2018 mieszkałem w Zakopanem, gdzie ponownie fotografowałem górskie pejzaże. Od września 2018 r. mieszkam na stałe w Krakowie. Mam w dorobku kilka wystaw, publikacje we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, 5 występów w telewizji, a nawet własne tagi na Pudelku i biografię na Wikipedii (sprawdźcie!). W 2018 r. ukazała się moja debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”.

Ważne: spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Na warsztaty obowiązują zapisy info@ttf.tychy.pl
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zapisów mailowych także na pokaz zdjęć.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
Zapraszały do dołączenia do wydarzenia na facebooku - TUTAJ 

TTF: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szłapa – pokaz zdjęć 2021-06-30 22:21:50

Zapraszamy na pokaz zdjęć Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy. Artyści pokażą zdjęcia tworzące ich wspólny cykl „Obrazy metafor” oraz swoje autorskie projekty.

Kamil Myszkowski: „Całe życie z fotografią” – taki tytuł książki widnieje na jednym ze zdjęć z serii „Obrazy metafor”. Ten tytuł może być również mottem dla działalności naszego duetu, ponieważ fotografia stała się dla nas życiem i dzięki niej możemy się realizować. Wybór grzbietu książki był świadomym podkreśleniem fotograficznej drogi, którą codziennie przechodzimy. Fotografia jest nieograniczonym polem do popisu, daje nieskończenie wiele możliwości (mam na myśli nie tylko fotografowanie, ale i uczenie, oglądanie czy prezentowanie zdjęć i rozmawianie o nich). Jest specyficzną wolnością, z której jednak trzeba nauczyć się korzystać. Nabycie wiedzy pozwala nam przy pomocy aparatu fotograficznego odnajdywać inne rzeczywistości. Właśnie odnajdywaniem nowych światów była w gruncie rzeczy praca nad cyklem fotografii „Obrazy metafor”. Wspólnie z Krzysztofem rozpoczęliśmy podróż od poznania szczególnej mapy, drogowskazu lub wręcz przewodnika w postaci publikacji Bernda Stieglera „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych”. Ta książka, która zawiera w sobie ponad pięćdziesiąt haseł odnoszących się do metaforycznego ujęcia fotografii, stała się inspiracją do niezwykle wymagającej reżyserskiej pracy nad zdjęciami. Staliśmy się kreatorami światów, aktorami na ich scenach, owładniętymi licznymi wizjami pochodzącymi z połączonych umysłów.
Bohaterowie drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor” to zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED i Smiena. Jak wyjaśnia

Krzysztof Szlapa: – Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie, powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.

Kamil Myszkowski – artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.

Krzysztof Szlapa – artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, od 2014 roku kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie we współpracy z Jakubem Byrczkiem, w latach 2014-2019 kurator Galerii Za Szybą. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia, Grupy 999, Grupy FOTOGRAFY, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy im. Anny Chojnackiej, wykładowca kursów ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego UŚ. Mieszka i tworzy w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Ważne: spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania. Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zapisów mailowych.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Gdzie: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy
Kiedy: 14 lipca (środa), godz. 19.00-20.30

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku – TUTAJ

TTF: Non omnis moriar...2021-06-22 18:56:27

Są takie wiadomości, w które nie sposób uwierzyć. Marty Poloczek nie ma już z nami.

Jak to możliwe, że nie weźmie udziału w kolejnej wystawie, nie wyśle zdjęć na konkurs, nie porozmawiamy już na żadnym spotkaniu czy wernisażu, nie wyceluje w nas obiektywem oraz nie pośle swojego kojącego uśmiechu?

Pierwsze skojarzenie, jakie zapewne większość z nas ma z jej zdjęciami, to sport i morsowanie. Te tematy były wiodącymi wątkami jej twórczości. Na początku 2018 roku jej zdjęcie z morsami na Jeziorze Paprocańskim zostało wybrane przez samego Chrisa Niedenthala fotografią miesiąca w naszym wewnętrznym konkursie. Jesienią tego samego roku inne jej zdjęcie, także z morsowania w Paprocanach, trafiło na plakat tradycyjnej rocznej wystawy i pokazu efektów pracy naszego stowarzyszenia.

Trudno nam dziś na spokojnie wymieniać kolejne dokonania Marty, choć zgodni jesteśmy w tym, że nie mogą zostać zapomniane. Jest ich tak wiele, a w każdym z nich – ona sama: jej wrażliwość, talent, wytrwałość, spostrzegawczość, kreatywność i wszechobecna dobroć, która przekładała się nie tylko na kadry. Z ogromnym smutkiem wspominamy każdy promyk serdeczności, pogodne oblicze i spokój, jaki towarzyszył podczas obcowania z jedną z nas – członkiń i członków grupy pasjonatów fotografii zrzeszonych w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym.

Niech poniższe zdjęcia będą symbolicznym przedstawieniem Marty – na fotografii, na której jest ona sama, chłonąca spokój lasu oraz przez kadry, które ostatnimi czasy zaprezentowała podczas naszych wspólnych przygód z tą jedną z najbardziej fascynujących sztuk.

Składamy z serca płynące wyrazy współczucia najbliższym Marty – jesteśmy jednocześnie wdzięczni, że mogliśmy poznać się na jej talencie oraz doświadczyć tego, jaką była osobą. I pamiętajmy, non omnis moriar.

 

(kliknij, żeby powiększyć) 

TTF: Warsztaty cyjanotypii - 19 czerwca2021-06-12 20:00:58

Zapraszamy na warsztaty z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego, już w nabliższą sobotę, 19 czerwca. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Uwaga: nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem! Ważne: warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem. Prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.

W ramach warsztatów przewidujemy:
- omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,
- sporządzenie roztworu do cyjanotypii,
- wykonanie odbitki negatywowej na papierze,
- wykonanie fotogramu,
- wykonanie odbitki na płótnie.
Zapewniamy wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac.

Iwona Germanek to absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.

Darek Zakrzewski to absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo
 

TTF: „KRAJ-OBRAZKI” – fotografia natychmiastowa Marty Nowakowicz-Jankowiak z TTF-u2021-06-03 15:06:29

Należąca do TTF-u Instaksiara – Marta Nowakowicz-Jankowiak, artystka, fotografka, zaprasza na wystawę zdjęć natychmiastowych. To jej druga wystawa złożona wyłącznie ze zdjęć wykonanych w tej technice. Tym razem zaprezentuje ponad 200 zdjęć, których tematem jest krajobraz w kreatywnym ujęciu. Tytuł wystawy – „KRAJ-OBRAZKI” – nawiązuje do tematyki prezentowanych obrazów oraz niewielkich rozmiarów zdjęć natychmiastowych. Zdjęcia wielkości wizytówki zostały zaprezentowane w formie dużych kolaży oraz powiększeń. W przestrzeni znalazło się miejsce na typografię fotograficzną. Marta Nowakowicz-Jankowiak jest absolwentką Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie, prezentowana wystawa jest jej wystawą dyplomową.

Wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 17:00
Miejsce: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tychy, Al. Niepodległości 188.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia. Wstęp wolny.


 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z