Aktualności

TTF: XXII Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2022-03-22 17:44:33

W tegorocznym konkursie Tychy Press Photo wzięło udział 20 autorów, którzy zgłosiły 188 fotografii. Do wystawy pokonkursowej w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” jurorzy zakwalifikowali 49 prac od 10 autorów. Wyniki konkursu poznamy w sobotę, 26 marca o godz. 18.00.

Gościem specjalnym pokonkursowego wernisażu będzie Jacenty Dędek i jego fotografie z projektu „Portret Prowincji”.
Jacenty Dędek, fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka.
Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Wprost, Forbes, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Wiedzy i Życiu, Kalejdoscope i wielu innych krajowych tygodnikach i dziennikach. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż: sobota, 26 marca 2022, godz. 18:00
Miejsce: Miejska Galeria Sztuki „Obok”, Tychy, pl. Baczyńskiego 2
Facebookowe wydarzenie TUTAJ

TTF: „Miasto moje, a w nim” – wystawa fotografii Grzegorza Krzysztofika 2022-03-21 19:08:00

Zapraszamy do SDK „Tęcza” na otwarcie wystawy fotografii Grzegorza Krzysztofika. „Miasto moje, a w nim” – to wybrane fotografie, których wspólnym mianownikiem są Tychy.

Grzegorz Krzysztofik od młodości jest związany z życiem kulturalnym miasta Tychy: jako muzyk amator, organizator wydarzeń kulturalnych, oraz dokumentalista życia kulturalnego miasta Tychy i okolic. Jest fotografem akredytowanym przy Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, współpracuje z Muzeum Miejskim w Tychach i jest członkiem Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Specjalizuje się w fotografii koncertowej, teatralnej, ulicznej i reportażowej. Był nagradzany w konkursach fotograficznych Tychy Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Portret, Nocne Teatralia. Jego prace były prezentowane były na wystawach konkursowych, takich jak Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Fotografii Teatralnej, MK Jazz Photo, Kochać Człowieka.

Wernisaż: czwartek, 24 marca 2022, godz. 18:00
Miejsce: SDK „Tęcza”, Tychy, al. Niepodległości 188
Wystawa potrwa do 5 maja 2022.

Po zakończonej wystawie, wszystkie zdjęcia będzie można zakupić. Całkowity dochód ze sprzedaży zdjęć trafi do rodziny uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w Tychach.

Facebookowe wydarzenie TUTAJ

 

TTF: „Śląsk taneczny”… na żywo!2022-02-25 00:39:16

W sobotę, 26 lutego, „Okno na kulturę” w tyskiej galerii handlowej Gemini ożyje! Na zakończenie wystawy Grzegorza Krzysztofika „Śląsk taneczny” troje spośród fotografowanych tancerzy zatańczy na żywo. Zagrają – promując swoją nową płytę „Trap Violin Style”– Marcin Sidor i Szymon Herbuś czyli SIDOR x S-AGE. Serdecznie zapraszamy!

Zarówno wystawa Grzegorza Krzysztofik, jak i płyta duetu SIDOR x S-AGE powstały w ramach Tyskiego Banku Kultury, projektu realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

Gdzie: centrum handlowe Gemini Park Tychy, ul. Towarowa 2c
Kiedy: sobota, 26 lutego, godz. 16:00
Streaming z wydarzenia będzie można obejrzeć na kanałach YouTube oraz Facebook Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

 

TTF: „Zauważone” – wystawa fotografii Izabelli Pacek2022-02-23 20:27:27

Zapraszamy na wernisaż wystawy Izabelli Pacek „Zauważone”. Kameralne, poetyckie i malarskie. Takie są fotografie, które będzie można obejrzeć na wystawie w Miejskim Domu Kultury „Południe" w Katowicach-Kostuchnie.

Izabella jest mieszkanką katowickiej Ligoty, z wykształcenia historykiem i marketingowcem. Zawodowo związana z branżą kulturalną. Po godzinach oddaje się poznawaniu czeskiej kultury i historii, czytaniu reportaży, słuchaniu ciężkich brzmień, wędrowaniu po górach i miejscach nadgryzionych zębem czasu i – zdecydowanie najczęściej – robieniu zdjęć.
Fotografią zajmuje się z przerwami od pięciu lat. W 2016 i 2019 pokazała fotografie w ramach wystaw katowickiej grupy artystycznej Twórcownia. Następnie, jesienią 2019 roku, wzięła udział w Przeglądzie Portfolio Akademii Nikona w ramach FotoArtFestival w Bielsku-Białej, gdzie miała przyjemność zaprezentować kilka swoich zdjęć Beacie Łyżwie-Sokół z „Gazety Wyborczej”. Krótko po tym zajęła II miejsce w IV Wojewódzkim Amatorskim Konkursie Fotograficznym „Przyroda w obiektywie”. Kolejnym jej sukcesem było znalezienie się wiosną 2021 roku w gronie laureatów lokalnego konkursu „Wędrówki z obiektywem”. Od jesieni 2020 roku członkini Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, na którego rocznej wystawie zaprezentowała kilkanaście prac o tematyce wodnej i leśnej. Jesienią 2021 znalazła się w gronie osób wyróżnionych w V Wojewódzkim Amatorskim Konkursie Fotograficznym „Przyroda w obiektywie”. Niedługo potem w Gminnym Domu Kultury w Kobiórze odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa fotograficzna zatytułowana „Z życia lasów kobiórskich”.

Izabelli najbliższa jest artystyczna fotografia przyrodnicza i martwa natura. W swojej twórczości największą uwagę skupia na leśno-wodnych obszarach Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, które uważa za miejsca magiczne. Przedstawia je na zdjęciach w poetycki, odrealniony sposób. Na wystawie w MDK „Południe” zdecydowała się zaprezentować fotografie, które powstały zarówno podczas jej podróży, jak i codziennych spacerów po południowych dzielnicach Katowic.

Wernisaż: środa, 9 marca 2022, godz. 18:00
Miejsce: MDK „Południe”, Katowice-Kostuchna, ul. Żeleńskiego 83
Wystawa potrwa do 31 maja 2022 r.
Facebookowe wydarzenie TUTAJ

 

TTF: Tychy Press Photo 2022 2022-02-19 09:52:05

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo! Pula nagród to 3000 złotych. Zdjęcia można przynosić/wysyłać do Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Tychy, pl. Baczyńskiego 2) do 7 marca 2022 r.

Zapraszamy do udziału osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Miasto Tychy, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów.

Więcej informacji o konkursie TUTAJ, regulamin TUTAJ.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z