Aktualności

TTF: Fotoszafot - warsztaty z Rafałem Klimkiewiczem2022-06-27 07:57:05

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne i Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na warsztaty fotograficzne "Fotoszafot" z Rafałem Klimkiewiczem, które odbędą się w sobotę, 16 lipca. Ich tematem będzie selekcja (edycja) powstającego lub gotowego już materiału zdjęciowego.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00, w Muzeum Miejskim, pl. Wolności 1.

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które tworzą już cykl zdjęć i chcą uzyskać wsparcie w jak najlepszym wyrażeniu się za pomocą fotografii. To idealna okazja na skonsultowanie tworzonego cyklu zdjęć, szczególnie powstających materiałów dokumentalnych, reporterskich. To szansa na ocenę zestawu, który chce się opublikować na stronie internetowej, zgłosić na konkurs lub pokazać na wystawie albo po prostu poznać reakcję fachowca na własną pracę, do której często trudno mieć dystans. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania jak stworzyć ciekawą historię, jak opowiedzieć zdjęciami to co się widziało, jakich błędów unikać, jak z wielu wykonanych kadrów wybrać te kilkanaście lub tylko kilka najlepszych?

Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem i będą proszone o przesłanie swoich zdjęć (do 25 plików), jeszcze przed warsztatami. Dzięki temu prowadzący warsztaty będzie miał więcej czasu na zapoznanie się z fotografiami uczestników. W mailu potwierdzającym udział będzie link do serwera. Prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.

Rafał Klimkiewicz jest współzałożycielem i szefem Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy, etatowo związany m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Jedne z pierwszych jego zdjęć ukazywały się w lokalnym tygodniku „Echo”. Autor słynnej fotografii „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk” z premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, która została zdjęciem roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i znalazła się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografii. W 2019 roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa, wielokrotnie był jurorem konkursu Tychy Press Photo. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i student w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie, honorowy członek TTF-u.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy: Muzeum Miejskie w Tychach i Tychy Press Photo.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne jest stowarzyszeniem, w którym miłośnicy malowania światłem z Tychów i okolic mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczestnicząc w pokazach, wystawach, warsztatach, plenerach fotograficznych i spotkaniach ze znanymi fotografami. Do TTF-u należą zarówno zawodowi fotografowie jak i amatorzy.

Gdzie: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1, Tychy
Kiedy: sobota, 16 lipca, godz. 10:00 do 16:00
Zapisy: info@ttf.tychy.pl
Facebookowe wydarzenie TUTAJ

TTF: Tyski zin fotograficzny – premiera i pokaz zdjęć2022-06-09 19:08:02

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina fotograficznego, podsumowującego miniony rok zdjęciami wykonanymi przez TTF-owiczów i pokaz (slide show) tych fotografii w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza”.

Spotkanie odbędzie się w środę, 22 czerwca o godz. 18.00. Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz publikacji! Znalazły się w niej kadry autorstwa 18 osób, w tym honorowych członków stowarzyszenia: Tomasza Jodłowskiego i Rafała Klimkiewicza.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe – zgłoszenie z imieniem i nazwiskiem można wysłać na adres info@ttf.tychy.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem, prosimy o sprawdzanie spamu. UWAGA! Nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.

Celem TTF-u jest zatrzymanie w pamięci kadrów z ubiegłego roku w postaci drukowanej publikacji, co w dobie powszechnej cyfryzacji stało się coraz rzadsze. O ile mniej robimy przecież tradycyjnych odbitek. Tradycyjna forma książkowa nadaje nowy kontekst odbiorowi fotografii, odmienny od plików wyświetlanych na ekranach komputerów i smartfonów. Autorzy zdjęć, po konsultacjach z doświadczonymi fotografami, mieli swobodę zaproponowania formy adekwatnej do zgłoszonego materiału, np. wyboru ilości zdjęć, ich ułożenia czy połączenia obrazu z tekstem.

– To był rok oczekiwań i niepewności, zdominowany przez kolejne fale koronawirusa – podsumowuje Marcin Zimnal, prezes TTF-u. – Przez pandemię w pierwszych miesiącach 2021 roku spotykaliśmy się jedynie on-line, coraz bardziej mając dość takich ograniczeń. Gdy tylko pod koniec maja poluzowano obostrzenia, zorganizowaliśmy warsztaty „na żywo” z Rafałem Klimkiewiczem, w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Tak rozpoczął się cykl warsztatów fotograficznych, który mogliśmy zrealizować dzięki dotacji z miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Z drobną nutą obawy, czy spotkania twarzą w twarz nie będą musiały zamienić się w zdalną aktywność. Na szczęcie nie musiały. Poza tym przez cały rok każdy z TTF-owiczów po prostu – częściej lub rzadziej – fotografował, a wybrane zdjęcia zapełniły strony zina.

Zin jest rodzajem nieprofesjonalnej publikacji tworzonej przez osobę bądź grupę osób, miłośników jakiegoś tematu np. muzyki, fantastyki, fotografii, skierowanej do osób podzielających owe zainteresowania, często kojarzonych z subkulturami lub kibicami. W przypadku fotografii mianem zina fotograficznego określa się nie tylko mniej lub bardziej regularnie wydawane czasopisma, ale także „jednorazowe” publikacje w sferze treści będące książką fotograficzną (photobook), wydane w niskim nakładzie i standardzie druku niższym niż w przypadku tradycyjnych wydawnictw, np. brak twardej okładki, mniejsza ilość stron. W takiej formie niektóre swoje publikacje wydaje wydawnictwo Pix.house z Poznania, organizator znanego festiwalu książek fotograficznych X-print, np. ziny „Odwrót” Tomasza Liboski (jako gość TTF-u pokazywał w 2020 r. swoje zdjęcia w Miejskim Centrum Kultury), „North America” Krzysztofa Orłowskiego i „Fragmenty” Macieja Jeziorka (oba omawiane podczas spotkań TTF-u) czy „Historia Polski. Zeszyt ćwiczeń" Michała Sity – na zaproszenie TTF-u prowadził warsztaty w 2021 r. w tyskim MCK-u.

Autorzy zdjęć zamieszczonych w zinie: Jacek Boczar, Magdalena Emka Borucka, Piotr Fankidejski, Dominik Gajda, Tomasz Jodłowski, Rafał Klimkiewicz, Ewelina Kosma, Grzegorz Krzysztofik, Wojciech Lasak, Altea Leszczyńska, Urszula Lisińska, Izabella Pacek, Janusz Panejko, Bartłomiej Rokstein, Agnieszka Seidel-Kożuch, Piotr Witkowski, Marcin Zimnal i Tomasz Ziobro.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Partnerzy wydarzenia: Tychy Dobre Miejsce, Spółdzielczy Dom Kultury TSM Oskard „Tęcza”, Tychy Press Photo.
Grafika: Atelier Idel Agnieszka Seidel-Kożuch.
Po premierze zin będzie też dostępny w formie on-line na stronie ttf.tychy.pl.

Gdzie: SDK „Tęcza”, al. Niepodległości 188, Tychy
Kiedy: środa, 22 czerwca, godz. 18:00
Zapisy: info@ttf.tychy.pl
Facebookowe wydarzenie TUTAJ
 

TTF: „Ujarzmić Gwiazdy” – warsztaty astrofotografii2022-05-17 22:18:20

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne i Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na warsztaty z astrofotografii z Michałem Kałużnym, które odbędą się 4 czerwca 2022 (sobota) o godzinie 10:00.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy (WAŻNE: start zapisów od piątku, 20 maja): info@ttf.tychy.pl
Obowiązuje zasada: jedna osoba – jeden email. W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska uczestnika oraz numeru telefonu.

Informacje o prowadzącym:
Michał Kałużny urodził się w 1974 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Prowadził zajęcia z fotografii w MOK Leszno, CKiS Leszno. Od 2005 roku zajmuje się popularyzacją astronomii oraz astrofotografii. Współpracuje jako redaktor z czasopismami i portalami: „Urania – Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat”, Optyczne.pl.
Zdjęcia o tematyce astronomicznej publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym Sky&Telescope. Prowadził różnorakie zajęcia i wykłady z zakresu astrofotografii m.in. dla Centrum Hewelianum, dla Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Lublin (od 2008 roku w ramach corocznego zlotu astronomicznego w Bieszczadach), jak również w ramach własnych warsztatów prowadzonych w Nowym Belęcinie (od 2004 do 2014 roku).
Od 2006 roku wydawca kalendarza Astrofotografii Amatorskiej (we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym). W 2012 roku współorganizator i osoba prowadząca I Polsko-Szwajcarskich Warsztatów Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztatów Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie. Prowadzi własny blog oraz galerię o astronomii oraz astrofotografii.
Wykształcenie: ukończona Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Dyplom magisterski w pracowni Stefana Wojneckiego.
Umiejętności: od początku specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba wykorzystując do tego całą gamę różnych teleskopów, jak i detektorów (od analogowych po profesjonalne kamery ccd). Od najprostszych urządzeń do rejestracji nieba po zaawansowane, skomputeryzowane teleskopy. Poza rejestracją jako zawodowy grafik biegle włada oprogramowaniem do obróbki zdjęć astronomicznych. Posiada samodzielnie zaprojektowane oraz zbudowane obserwatorium astronomiczne.

Gdzie: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1
Kiedy: sobota, 4 czerwca, godz. 10:00
Zapisy: od 20 maja, info@ttf.tychy.pl

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy wydarzenia: Tychy Dobre Miejsce, Muzeum Miejskie w Tychach, Tychy Press Photo

Grafika: Atelier Idel Agnieszka Seidel-Kożuch
 

TTF: WESOŁYCH ŚWIĄT!2022-04-15 21:12:42

Wiosennej energii do działania, soczystej zieleni w kadrze oraz wolnego czasu na rodzinne spotkania i oddawanie się pasji
życzy Tyskie Towarzystwo Fotograficzne

 

TTF: Nagrody w Tychy Press Photo 2022-03-31 19:53:11

Nasz lokalne święto fotografii – Tychy Press Photo – już za nami. Z radością informujemy, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych są również członkowie Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego! Nagrodę za najlepszą fotografię otrzymał Grzegorz Krzysztofik za zdjęcie z cyklu „Kazimierz”. W kategorii najlepszy fotoreportaż wyróżnienie otrzymała Agnieszka Seidel-Kożuch za cykl „Leć, jedź, siedź”. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowane zostały również prace Eweliny Kosmy oraz Miłosza Kopisia.  Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!

Nagrodzona fotografia Grzegorza Krzysztofika (TTF)
Więcej nagrodzonych i wyróżnionych fotografii – w facebookowym poście Tychy Press Photo (TUTAJ)
 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z