Aktualności

TTF: Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo2020-02-26 23:18:50

W dwudziestej edycji Tychy Press Photo staje się dwudniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej – co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji! Nasi goście to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Program festiwalu:

Sobota, 7 marca, Andromeda, Miejska Galeria Sztuki „Obok”:
17:00 „20 na 20” – pokaz 20 fotografii na 20. edycję, ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej, pokazy laureatów poprzedniej edycji konkursu i pokaz gościa specjalnego: Macieja Moskwy.

Po pokazach wernisaż wystawy „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta w galerii Obok.

Na wystawie „Człowiek ze światła” w Miejska Galeria Sztuki „Obok” Krzysztof Gołuch pokaże osoby niepełnosprawne pracujące w katowickim hotelu, a Michał Szalast – albinosów w Tanzanii. Wystawa łączy dwa materiały, w centrum których jest człowiek.
Wystawa pokonkursowa tradycyjnie znajdzie się na parterze Andromedy. Obie wystawy będą czynne do 31 marca.

Niedziela, 8 marca, galeria Obok:
12:00 Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą. 

12:50 Justyna Janus – pokaz zdjęć. 

13:45 Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem. 

14:40 Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć. 

Więcej o naszych gościach:

Maciej Moskwa – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Fotografował wydarzenia społeczne w Polsce, Iraku, Somalii, Palestynie, Sudanie Południowym, Syrii i Iranie. Autor książek „Sura" i „Saraha" o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo. Rocznik 1982, mieszka w Gdańsku. Uwielbia perskie dywany i kawę z kardamonem. Ambasador marki Fujifilm.

 

Michał Szalast to fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista. Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta i kurator. Pedagog w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej BZ WBK Press Photo i Silesian Press Photo. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Autor książki fotograficznej „Co siódmy”. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Knurowie.

 

Justyna Janus pochodzi z Częstochowy, mieszka i prowadzi studio fotograficzne w Aleksandrii I. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Klimaty Częstochowy i Fotosprint. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.

 

Krzysztof Karolczyk to fotoreporter i fotoedytor. Zaczynał w „Głosie Nowej Huty” w 1986 roku, później był tygodnik piłkarski „Gol”, a od 1992 roku w redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował w niezliczonej ilości gazet i czasopism w Polsce oraz w wielu tytułach zagranicznych. Otrzymał kilka nagród w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Lubi fotografować sport i ludzi, zwłaszcza polityków.

 

Piotr Zwarycz to oficer Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą. Laureat i finalista konkursów m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej i Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor niesamowitych zdjęć, wykonywanych w miejscach i sytuacjach, do których inni fotografowie nie mają dostępu.


Organizator: Teatr Mały Tychy, Miejska Galeria Sztuki „Obok", Miasto Tychy.
Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy w 2018 roku, za inicjatywę Tychy Press Photo, otrzymali Nagrodę Prezydenta Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury.
Partnerzy: Fujifilm Poland, Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis.pl, Twoje Tychy, Nowe Info, eTychy.org.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Dołącz też do wydarzenia na facebooku.
 

TTF: Pokaz zdjęć Rafała Klimkiewicza 2020-02-01 19:25:11

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na pokaz zdjęć (slide show) i spotkanie z fotografem Rafałem Klimkiewiczem, honorowym członkiem TTF-u.

Rafał Klimkiewicz to współzałożyciel i szef Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”, kierownik działu fotograficznego w „Trybunie Śląskiej”.

W ubiegłym roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany m.in. w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Juror wielu konkursów, w tym Gdańsk Press Photo i Tychy Press Photo. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim i British Council. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opavie.

Autor słynnej fotografii „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk”, która została zdjęciem roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i znalazła się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografii, obok prac tak znamienitych artystów jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal czy Tadeusz Rolke.

Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu.

Pokaz zdjęć (slide show) odbędzie się w czwartek, 20 lutego o godz. 18:00, w Miejskim Centrum Kultury (Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26).
Wstęp wolny.

TTF: 2019 i Tomasz Liboska – pokaz zdjęć i wystawa2020-01-11 10:25:35

Zapraszamy na pokaz zdjęć (slide show) i wystawę „2019” Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pokażemy fotografie wykonane w minionym roku przez pasjonatów fotografii należących do stowarzyszenia. Podczas pokazu zobaczycie też zdjęcia naszego gościa, którym będzie Tomasz Liboska. 

Tomasz Liboska ukończył etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje autorskie cykle fotograficzne, z których większość powstaje na Śląsku. Najważniejsze z nich to „Wojownicy” nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 i „Don’t Mess with Texas” zrealizowany w 2009 roku w Teksasie dzięki stypendium Marszałka Województwa Śląskiego (oba cykle zrealizowane wspólnie z Michałem Jędrzejowskim) oraz „Postrzyżyny" (zrealizowany wspólnie z Michałem Solarskim, Grand Prix Lens Culture Awards 2014). Autor książki fotograficznej „Odwrót”, wydanej przez Pix.house, za którą jest nominowany do fotograficznej publikacji roku w trwającym plebiscycie fotopolis.pl.

TTF-owicze pokażą różne tematy, miejsca i style, tak różne jak odmienne jest spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość poszczególnych członków stowarzyszenia i ich zainteresowania.

Pokaz zdjęć (slide show) odbędzie się w piątek, 7 lutego o godz. 18:00, w sali projekcyjnej na pierwszym piętrze Andromedy.
Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2020 r. w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda.
Wstęp wolny.

Współorganizator: Teatr Mały Tychy.
Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.
Patronat: Tychy Press Photo.

TTF: Konkurs fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 20202019-12-22 22:54:44

Trzy tysiące złotych to pula nagród kolejnej edycji konkursu  fotograficznego Tychy Press Photo. Zdjęcia przyjmowane są do 17 stycznia 2020 r.

W temacie konkursu fotografię prasową zastępuje fotografia dokumentalna. Impreza zmienia się w dwudniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo, który odbędzie się 7-8 marca w Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Sztuki Obok. Zmiana tak naprawdę nie oznacza stworzenia czegoś nowego, lecz jest potwierdzeniem ewolucji, która dokonała się przez 20 lat organizowania Tychy Press Photo. Impreza inspirowana była słynnym World Press Photo i początkowo mogli brać w niej udział wyłącznie fotoreporterzy związani z mediami. Później ten wymóg zarzucono i konkurs stał się otwarty, posiadanie legitymacji prasowej nie miało już znaczenia.
- Od wielu lat większość osób biorących udział w konkursie nie ma nic wspólnego z mediami, a ich zdjęcia można określić jako dokumentalne. Pojęcie to nie ma zresztą jednej, prostej definicji, podobnie jak fotografia prasowa. Próby zaszufladkowania nie są łatwe, podziały płynne i sporne wśród samych fotografów. Przyglądanie się otaczającej nas rzeczywistości będzie pewnym wyznacznikiem odróżniającym dokument od innych rodzajów fotografii – wyjaśnia Marcin Zimnal, współorganizator imprezy.

Podstawowe zasady konkursu są takie same jak wcześniej: mogą w nim wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w 2019 roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów. Nie trzeba być zawodowym fotografem ani publikować w mediach. Na konkurs można zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć. Każdy uczestnik może zgłosić łącznie do 20 zdjęć. Wszystkie zdjęcia muszą być co do zasady wykonane w 2019 roku. Po raz pierwszy nie trzeba nagrywać wersji elektronicznych zdjęć na płytę lub inny nośnik, będzie można wygodnie przesłać pliki przez bezpłatny serwis WeTransfer.

Jurorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagrody pieniężne funduje Teatr Mały, który jest głównym organizatorem 20. edycji imprezy, a współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal.
W poprzednich edycjach TPP gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Marek Lapis, Arkadiusz Ławrywianiec i Arkadiusz Gola.

Prace można nadsyłać (ważne: decyduje data wpływu!) lub składać do 17 stycznia 2020 r. w Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach, pl. Baczyńskiego 2, 43-100 Tychy.
Wystawa pokonkursowa w Pasażu Kultury Andromeda zostanie otwarta w sobotę, 7 marca 2020 r., wtedy też poznamy wyniki konkursu.
Regulamin konkursu z kartą zgłoszenia są dostępne na www.tychypressphoto.pl/regulamin
Zapraszamy też na facebooka
 

TTF: Codzienność niecodzienna – wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego2019-12-22 22:39:18

Opole jest całkiem blisko! Zapraszamy na wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego. Prezentowane zdjęcia przedstawiają codzienne sytuacje uchwycone w drodze do pracy i w czasie wolnym. Powstawały w latach 2016-2019 i są powrotem autora do świata fotografii.

Piotr Witkowski w 2002 został absolwentem Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Przez parę lat pracował w Domu Kultury w Dobrzeniu Wielkim i prowadził tam kółko fotograficzne. Należy do Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ogólnopolskich konkursach fotograficznych i wystawach, m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej czy Radio Plus. W 2007 roku zdobył 2 miejsce w konkursie fotograficznym „Zabytkowa Architektura Wiejska Śląska Opolskiego”. W 2018 roku w ramach XI edycji konkursu fotograficznego „W Tychach jest pięknie” zdobył III miejsce, a jego pracę jako zdjęcie miesiąca docenił Chris Niedenthal - światowej sławy fotoreporter. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w Foto Marat(h)onie „Równe Prawa To Podstawa”. Fotografią zajmuje się już 20 lat, z krótką przerwą. Wspomina, że pierwsze zdjęcie czarno-białe wywołał z pomocą dziadka, który zaszczepił w nim wrażliwość na obraz. Fotografia stała się jego życiową pasją i spełnieniem marzeń.

Wernisaż wystawy: 10 stycznia 2020 (piątek), godz. 18:00.
Miejsce: Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4, Opole.
Wystawę można oglądać do 1 lutego 2020.
Wstęp wolny.


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z