Aktualności

TTF: Na tę wyjątkową Wielkanoc...2020-04-11 22:46:56

 

TTF: Klasa o profilu fotograficznym2020-04-02 10:44:08

Wielu z Was było zachwyconych pomysłem nowej klasy fotograficznej w jednym z tyskich technikum. Nawet media pisały o nas! Niestety był to tylko primaaprilisowy żarcik. Ale może kiedyś... A na razie fotografujcie. Ale koniecznie zostańcie w domu!

zrzut ekranu portalu tychy.pl 

TTF: Klasa o profilu fotograficznym!2020-04-01 10:00:44

Klasa o profilu fotograficznym powstanie od nowego roku szkolnego w jednym z tyskich techników. Jako członkowie Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego dostaliśmy propozycję współpracy przy tworzeniu jej programu, a część z nas będzie miało okazję poprowadzić w niej zajęcia praktyczne. Kto był na dniach otwartych pewnie już wie, ale my informację, o jaką szkołę chodzi ujawnimy w maju. Dziękujemy za zaufanie!  

Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

TTF: Informacja dla kandydatów do TTF2020-03-26 12:29:22

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, zdecydowanie rekomendujemy chętnym do dołączenia do naszego stowarzyszenia, aby swoje zdjęcia i deklarację przesyłać przez WeTransfer lub mailem. Nie przynoście ani nie wysyłajcie ich pocztą do budynku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, w którym mamy statutową siedzibę. Nasza aktywność przeniosła się do Internetu i ewentualne zgłoszenia dostarczone tradycyjnie będą czekać, aż życie wróci do normy. Jeśli pliki wysłacie mailem na info@ttf.tychy.pl, to jeden mail max 15MB, więc wygodniej i prościej będzie przez wetransfer.com - serwis jest darmowy i nie wymaga rejestracji. Więcej info w regulaminie przyjęć.

TTF: Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo2020-02-26 23:18:50

W dwudziestej edycji Tychy Press Photo staje się dwudniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej – co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji! Nasi goście to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Program festiwalu:

Sobota, 7 marca, Andromeda, Miejska Galeria Sztuki „Obok”:
17:00 „20 na 20” – pokaz 20 fotografii na 20. edycję, ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej, pokazy laureatów poprzedniej edycji konkursu i pokaz gościa specjalnego: Macieja Moskwy.

Po pokazach wernisaż wystawy „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta w galerii Obok.

Na wystawie „Człowiek ze światła” w Miejska Galeria Sztuki „Obok” Krzysztof Gołuch pokaże osoby niepełnosprawne pracujące w katowickim hotelu, a Michał Szalast – albinosów w Tanzanii. Wystawa łączy dwa materiały, w centrum których jest człowiek.
Wystawa pokonkursowa tradycyjnie znajdzie się na parterze Andromedy. Obie wystawy będą czynne do 31 marca.

Niedziela, 8 marca, galeria Obok:
12:00 Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą. 

12:50 Justyna Janus – pokaz zdjęć. 

13:45 Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem. 

14:40 Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć. 

Więcej o naszych gościach:

Maciej Moskwa – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Fotografował wydarzenia społeczne w Polsce, Iraku, Somalii, Palestynie, Sudanie Południowym, Syrii i Iranie. Autor książek „Sura" i „Saraha" o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo. Rocznik 1982, mieszka w Gdańsku. Uwielbia perskie dywany i kawę z kardamonem. Ambasador marki Fujifilm.

 

Michał Szalast to fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista. Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta i kurator. Pedagog w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej BZ WBK Press Photo i Silesian Press Photo. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Autor książki fotograficznej „Co siódmy”. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Knurowie.

 

Justyna Janus pochodzi z Częstochowy, mieszka i prowadzi studio fotograficzne w Aleksandrii I. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Klimaty Częstochowy i Fotosprint. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.

 

Krzysztof Karolczyk to fotoreporter i fotoedytor. Zaczynał w „Głosie Nowej Huty” w 1986 roku, później był tygodnik piłkarski „Gol”, a od 1992 roku w redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował w niezliczonej ilości gazet i czasopism w Polsce oraz w wielu tytułach zagranicznych. Otrzymał kilka nagród w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Lubi fotografować sport i ludzi, zwłaszcza polityków.

 

Piotr Zwarycz to oficer Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą. Laureat i finalista konkursów m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej i Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor niesamowitych zdjęć, wykonywanych w miejscach i sytuacjach, do których inni fotografowie nie mają dostępu.


Organizator: Teatr Mały Tychy, Miejska Galeria Sztuki „Obok", Miasto Tychy.
Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy w 2018 roku, za inicjatywę Tychy Press Photo, otrzymali Nagrodę Prezydenta Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury.
Partnerzy: Fujifilm Poland, Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis.pl, Twoje Tychy, Nowe Info, eTychy.org.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Dołącz też do wydarzenia na facebooku.
 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z