TTF: Fotografia otworkowa - warsztaty fotograficzne z Kamilem Myszkowskim i Krzysztofem Szlapą2022-11-10 20:09:29
Warsztaty fotografii otworkowej z Kamilem Myszkowskim i Krzysztofem Szlapą to efekt współpracy Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Zapraszamy w sobotę, 19 listopada o godz. 15.00, do Klubu Wilkowyje.
Spotkanie będzie mało charakter akcji twórczej – stawiamy przede wszystkim na doświadczenia i emocje. Podczas wydarzenia prowadzący zaprezentują autorskie projekty wykorzystujące kamerę obskurę oraz proces wykonywania fotografii tą technologią. W części warsztatowej uczestnicy wykonają własne zdjęcia otworkowe w konwencji martwej natury. W zaaranżowanej ciemni fotograficznej zobaczą po raz pierwszy efekty swojej artystycznej pracy. Prowadzący opowiedzą o materialności fotografii i o przejściu kamery obskury w świat cyfrowy. Na zajęciach nie zabraknie również sporej dawki twórczych inspiracji, po których nie będziecie chcieli przestać fotografować.
Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy wyłącznie poprzez formularz na stronie ttf.tychy.pl - na końcu tego newsa. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty rozpoczną się o godz. 15.00 w Klubie Wilkowyje - filii Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, mieszczącej się przy ul. Szkolnej 94. Potrwają ok. 3 godzin.
Kamil Myszkowski – artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.
Krzysztof Szlapa – artysta fotografik. Autor 11 wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, od 2014 roku współkurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie we współpracy z Jakubem Byrczkiem, w latach 2014-2019 kurator Galerii Za Szybą w Katowicach. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partner: Tychy Press Photo.
WAŻNE: Samo wysłanie zgłoszenia nie oznacza automatycznego zakwalifikowania na warsztaty. Jeśli są jeszcze miejsca, wkrótce otrzymasz maila z adresu info@ttf.tychy.pl z potwierdzeniem zakwalifikowania się albo o wpisaniu na listę rezerwową.
TTF: Warsztaty fotografii podróżniczej z Jackiem Boneckim2022-10-23 18:49:02
UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC - zapisy zostały zakończone, nawet lista rezerwowa jest już zamknięta. Dziękujemy za olbrzymie zainteresowanie! W związku z tym usunęliśmy ze strony formularz do zapisów, który był na końcu tego wpisu.
Warsztaty „Fotograf w podróży” z Jackiem Boneckim to kolejny efekt współpracy Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego i Muzeum Miejskiego w Tychach. Zapraszamy w sobotę, 5 listopada. Tematem warsztatów będzie fotografia podróżnicza.
W programie omówienie tematów będących w zasięgu podczas dalekich i bliskich wypraw fotograficznych. Zajmiemy się efektywnością fotografowania zróżnicowanych tematów: fotografowaniem w warunkach zastanych i w ruchu, doborem sposobu fotografowania i potrzebnego do tego sprzętu (aparat, optyka i akcesoria) oraz transportem tego sprzętu. Spodziewajcie się także praktycznych wskazówek o bezpieczeństwie pracy fotografa i podróżnika.
Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy wyłącznie poprzez formularz na stronie ttf.tychy.pl (poniżej). Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty rozpoczną się o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim – Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy. Potrwają ok. 7 godzin, z przerwą na obiad - posiłek we własnym zakresie.
Jacek Bonecki to fotograf i popularyzator fotografii, operator filmowy, producent telewizyjny i dziennikarz. Absolwent Wydziału Telewizji i Filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako fotograf uaktywnił się twórczo na początku lat 80-tych. Odwiedził z aparatem i kamerą ponad 60 krajów świata na 6 kontynentach. Jest znany z fotografii rajdowej: kilkanaście razy gościł z aparatem i kamerą na największym rajdzie świata – rajdzie Dakar, a także dokumentował wszystkie rajdy terenowe rangi Pucharu Świata. Jako pomysłodawca i organizator prowadzi plenery i warsztaty fotograficzne, jest autorem 3 książek o fotografii wydanych przez National Geographic.
Bonecki mistrzowsko odnajduje się w takich dziedzinach jak fotografia podróżnicza, dokumentalna, motoryzacyjna, a także reklamowa. Z tą samą precyzją, estetyką i dbałością o szczegóły uwiecznia postaci i przedmioty, a także statyczne motywy studyjne i dynamiczne akcje reportażowe. Przestrzeń i krajobraz, barwa i światło współgrają w jego pracach, dając niebywałe efekty wizualno-emocjonalne.
Jako operator filmowy pracował na planie znanych seriali telewizyjnych (m.in. „Złopolscy”, „Tata a Marcin powiedział”, „Miodowe Lata”), filmów fabularnych (m.in. „Józef Piłsudski”, „Awantura o Basię) oraz dokumentalnych. Zrealizował ok. 70 wideoklipów, między innymi dla zespołów Myslovitz, Wilki, Big Cyc oraz dla Roberta Gawlińskiego i Zbigniewa Hołdysa.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partner: Tychy Press Photo.
UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC - zapisy zostały zakończone, nawet lista rezerwowa jest już zamknięta. Dziękujemy za olbrzymie zainteresowanie! W związku z tym usunęliśmy ze strony formularz do zapisów, który był na końcu tego wpisu.
TTF: Uliczny Mad Max – warsztaty fotograficzne z Maksem Skrzeczkowskim2022-10-05 16:54:59
Warsztaty fotograficzne „Uliczny Mad Max” z Maksem Skrzeczkowskim to efekt współpracy Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego i Muzeum Miejskiego w Tychach.
Zapraszamy w sobotę, 15 października. Warsztaty adresowane są do osób interesujących się fotografią uliczną, które chcą pogłębiać i doskonalić teorię i praktykę fotograficzną. Udział w nich będzie doskonałą okazją do przeżycia wielu fotograficznych odkryć oraz zaskoczeń. W programie: wykłady, warsztaty praktyczne, konsultacje indywidualne, dyskusje, analiza zdjęć wykonanych podczas warsztatów i autorski pokaz zdjęć Maksa Skrzeczkowskiego.
Uczestnicy skupią się na fotografii mobilnej czyli zastosowaniu aparatu fotograficznego który najczęściej mamy przy sobie czyli tego w telefonie! Jak wtopić się w tłum i być niewidzialnym w trakcie fotografowania? Jak wykorzystać atuty przesycenia komórkami w przestrzeni miejskiej? Jak blisko można podejść do osoby i tematu który nas interesuje?
Maks Skrzeczkowski to magister sztuki, podróżnik, fotograf, wykładowca fotografii na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, fotoreporter magazynu „Lajf”, wieloletni koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych, twórca projektu Kazimierska Wiosna Fotograficzna, międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na Ukrainie (2004). Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany w konkursach fotograficznych m.in. Grand Press Photo 2021 oraz za działania w dziedzinie kultury, zasiadał w jury licznych konkursów fotograficznych. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z niesłabnącą pasją od lat fotograficznie eksploruje ulotną codzienność życia w Kazimierzu Dolnym, czterokrotnie był na wschodzie Ukrainy na terenie objętym działaniami wojennymi. Maks Skrzeczkowski to bez wątpienia postać nietuzinkowa, fotograf ekstremalny, ale co równie ważne kreatywny. Zaskakuje, podejmując szalone i trudne wyzwania. Świat nieustannie go zachwyca i zadziwia.
Podczas warsztatów wymagane jest posiadanie telefonu komórkowego z wbudowanym aparatem fotograficznym. Wymagany jest dostęp do transferu elektronicznego w telefonie, bo zdjęcia wykonane podczas spaceru będą przesyłane przez autorów na podany adres e-mail w trakcie warsztatów, w celu ich omówienia.
Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Warsztaty rozpoczną się o godz. 9.00 w Muzeum Miejskim – Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy. Potrwają ok. 9 godzin, z przerwą na obiad (posiłek we własnym zakresie).
Po warsztatach, dla zainteresowanych, wyjście „na kawę i herbatę”. Podczas spotkania, możliwe konsultacje indywidualne z Maksem Skrzeczkowskim (należy mieć maksymalnie 10 zdjęć, wydrukowanych lub na nośniku elektronicznym).
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partner: Tychy Press Photo.
Gdzie: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1, Tychy
Kiedy: sobota, 15 października, godz. 9:00 do 18:00
Zapisy: info@ttf.tychy.pl
Facebookowe wydarzenie TUTAJ
TTF: Tyski Night Spotting2022-08-25 20:09:07
Zapraszamy na kolejny Tyski Night Spotting! Już w najbliższą sobotę, 27 sierpnia. To nocna podróż z NOLTYCHY.pl po mieście, podczas której można będzie fotografować w różnych punktach Tychów. Uczestnicy poruszają się autobusem PKM Tychy Sp. z o.o., który ruszy spod Urzędu Miasta i zatrzyma się w różnych miejscach wartych uwiecznienia. Za kierownicą tradycyjnie zasiądzie pomysłodawca wydarzenia Michał Kasperczyk - Radny Miasta Tychy / Agencja Promocyjno-Reklamowa NOL-TYCHY.
Start o godz. 22.30. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc w autobusie jest ograniczona. Nie są wymagane zapisy ani rezerwacje.
W imprezie mogą brać udział wszyscy pasjonaci fotografii, niezależnie od posiadanego sprzętu i doświadczenia, choć oczywiście przy długich czasach naświetlania statyw będzie bardzo przydatny.
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział wyłącznie pod opieką pełnoletniego opiekuna.
Start i meta: Urząd Miasta w Tychach, al. Niepodległości
Kiedy: sobota, 27 sierpnia, godz. 22:30
TTF: Pierwszy tyski zin fotograficzny 2022-08-10 15:39:44
Zapraszamy do obejrzenia on-line pierwszego tyskiego zina fotograficznego (KLIKNIJ TUTAJ) , w którym 18 autorów pokazuje swoje zdjęcia z minionego roku. Wydawnictwo w drukowanej postaci miało oficjalną premierę 22 czerwca 2022 roku w Spółdzielczym Domu Kultury Tęcza w Tychach.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy wydarzenia: Tychy Dobre Miejsce, Spółdzielczy Dom Kultury TSM Oskard „Tęcza”, Tychy Press Photo.
Opracowanie graficzne wydawnictwa: Atelier Idel Agnieszka Seidel-Kożuch.
Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z