Aktualności

TTF: IV Tyski Nightspotting - nocny spacer fotograficzny2019-07-25 23:01:14

Tyski Nightspotting to nocna podróż po mieście, podczas której można będzie fotografować w różnych punktach Tychów. Do dyspozycji będzie autobus PKM Tychy Sp z o.o., którym pokieruje Michał Kasperczyk. Zatrzymamy się w miejscach wartych uwiecznienia, a ostateczna trasa zależy od propozycji samych uczestników. Zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii, niezależnie od posiadanego sprzętu i doświadczenia, choć oczywiście przy długich czasach naświetlania statyw będzie bardzo przydatny. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy ani rezerwacje, ale liczba miejsc w autobusie jest ograniczona.

Organizatorami są: Stowarzyszenie Sportowe NOL-Tychy, PKM Tychy Sp z o. o. i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Impreza odbędzie się w ramach Tyskich Spacerów Fotograficznych. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Zapraszamy w sobotę, 3 sierpnia, od 20.30 do... pólnocy? Zbiórka na parkingu przy Piramidzie, ul. Sikorskiego. Dołącz do wydarzenia na Facebooku. Obowiązuje regulamin dostępny tutaj.

TTF: Rafał Klimkiewicz honorowym członkiem Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego 2019-07-23 19:47:02

Z dumą informujemy, że jednogłośną decyzją walnego zgromadzenia członków Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego członkiem honorowym naszego stowarzyszenia został Rafał Klimkiewicz.
Jego zdjęcia można było zobaczyć podczas niedawnego fotopikniku w Miejskim Centrum Kultury w Tychach (relację z fotopikniku można przeczytać w najnowszym numerze „Twoich Tychów”). We wrześniu Rafał poprowadzi warsztaty, podczas których spośród zdjęć wykonanych przez uczestników tegorocznych spacerów fotograficznych wybierze najlepsze na wystawę i pokaz.
Rafał Klimkiewicz jest współzałożycielem i szefem Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą. Jedne z pierwszych jego zdjęć ukazywały się w tygodniku „Echo”. W marcu tego roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa, wielokrotnie był jurorem Tychy Press Photo. Student Institutu tvůrčí fotografie w czeskiej Opawie.

Fotografia „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk” została zdjęciem roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej w 1996 roku.
 

TTF: „Ilustracje Bajek Niewydanych” – wystawa Jacka Boczara w Kazimierzu Dolnym 2019-07-19 00:23:57

Kogo wakacyjne szlaki zawiodą do Kazimierza Dolnego ma szansę zobaczyć wystawę Jacka Boczara „Ilustracje Bajek Niewydanych”.

Część zdjęć z tego zestawu mogliśmy podziwiać jesienią 2017 r. w tyskiej Galerii StrefArt. Później wystawa gościła również w Kole i w Kaliszu. Ale ten cykl fotografii jest ciągle otwartym rozdziałem, wciąż zmienia się i rozrasta. Powstają nowe historie, które Jacek wymyśla, tworzy do nich scenografie, rekwizyty i wreszcie fotografuje. Fotografie z niesamowitym bajkowym nastrojem wkrótce będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Wystawę „Ilustracje Bajek Niewydanych” w Galerii Klimaty (Mięćmierz 5, Kazimierz Dolny) można oglądać w dniach 29 lipca do 4 sierpnia 2019 r. 

TTF: Tyskie Spacery Fotograficzne vol. 5: Szlakiem tyskich kościołów2019-07-03 19:33:02

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne przyzwyczaiło już do spędzania z nimi czasu przemierzając Tychy i ich okolice w ramach spacerów fotograficznych. Tym razem, na pierwszą w tym roku wędrówkę tyscy pasjonaci zapraszają razem z Muzeum Miejskim w Tychach - 6 lipca przejdziemy szlakiem tyskich kościołów, startując od matki wszystkich kościołów - kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach.

To już piąty sezon cyklu Tyskich Spacerów Fotograficznych. Kto choć raz był na takim wydarzeniu organizowanym przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne ten wie, że wspólne fotografowanie i możliwość dzielenia się pasją to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Okazuje się, że zdjęcia wykonane w danym miejscu mogą różnić się o 180 stopni i to właśnie to - jak przyznają członkowie TTF - jest najciekawsze. W pierwszą w tym roku wędrówkę przez Tychy pasjonaci wybiorą się szlakiem tyskich kościołów wraz z Patrykiem Oczko z Muzeum Miejskiego w Tychach, który opowie o odwiedzanych miejscach sakralnych oraz mijanych po drodze osiedlach czy obiektach godnych zauważenia.

Głównymi punktami spaceru będą trzy tyskie świątynie: kościół pw.  św. Marii Magdaleny wybudowany w roku 1782 i rozbudowywany w latach 1906-1907 oraz 1929, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, pierwszy kościół nowego miasta wybudowany w roku 1958 i rozbudowany w latach 1982-1983 oraz najbardziej nowoczesny kościół pw. Ducha Świętego, wybitne dzieło architektury sakralnej zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka, budowany w latach 1978-1983. Start spaceru zaplanowano z Rynku na Starych Tychach - pasjonaci chcący fotografować, ale także porozmawiać o fotografii i oczywiście poszerzyć swoją wiedzę o mieście, spotykają się w sobotę, 6 lipca o 16.00.

TTF: NL - wystawa fotografii Marcina Zimnala w SDK Tęcza2019-05-14 20:57:38

NL wystawa fotografii z Holandii - Tychy SDK Tęcza galeria foto, 2019"NL" to tytuł wystawy fotografii z Holandii autorstwa Marcina Zimnala. Na wernisaż zapraszamy w czwartek, 13 czerwca, o godz. 18.00 do SDK Tęcza w Tychach.
Zobaczymy nieoczywiste kadry, których próżno szukać w folderach biur podróży. Te osobiste fotograficzne zapiski z kilku wyjazdów, odbiegające od potocznych wyobrażeń o kraju tulipanów, kanałów i wiatraków, powstały z punktu widzenia turysty, którego cele różnią się od programu standardowej wycieczki. Który nie może ominąć serów, muzeów, galerii fotografii i cmentarzy. Który zastanawia się jak pokazać obfotografowaną już z każdej strony Dzielnicę Czerwonych Latarni. Który będąc wychowany w mieście z browarem musi odwiedzić matecznik Heinekena i cieszy się na niespodziewany widok trolejbusu jako dzieła sztuki.
- Staram się pokazać swoją wizję kraju, w którym czasem w zasięgu wzroku więcej jest rowerów niż ludzi. Gdzie malarskie dzieła mistrzów sprzed wieków sąsiadują ze współczesną fotografią Robin de Puy. Gdzie krzywizny domów nad kanałami w centrum Amsterdamu przyprawiają o zawrót głowy, a w większości okien nie wiesza się firanek – wyjaśnia Marcin Zimnal. Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, to właśnie w Tęczy pierwszy raz jego zdjęcia pokazano publicznie i było to równo 20 lat temu, na wystawie „Złota Praga”.
Wstęp jest wolny. Wystawa „NL” potrwa do końca sierpnia.
Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.
Już dziś można dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z