Aktualności

TTF: Wystawa fotografii Haralda Bema „Cmentarze żydowskie”2019-10-15 23:15:15

Pod koniec października zapraszamy na wystawę fotografii cmentarzy żydowskich. Termin wernisażu wystawy jest nieprzypadkowy – zbliża się dzień, podczas którego odwiedzać będziemy swoich zmarłych bliskich oddając się zadumie i wspomnieniom. Harald Bem zbiorem fotografii oddaje hołd ludziom i poświęconym im miejscom, gdzie próżno w tym dniu szukać oznak pietyzmu, jak to ma miejsce na cmentarzach katolickich. Nie oznacza to jednak, że Żydzi nie oddają należnej czci swoim zmarłym. Czynią to w odmienny sposób. Ta właśnie odmienność widoczna na pierwszy rzut oka po przekroczeniu bramy kirkutu czyli cmentarza żydowskiego przyciąga uwagę nie tylko fotografów. Miejsca te, niejednokrotnie znajdujące się tak blisko, są dla nas w pewien sposób egzotyczne.
Wystawa ma również charakter retrospektywny. Fotografie wykonane kilkanaście lat temu ukazują kirkuty w czasie, kiedy odnieść można było wrażenie, że wiele z nich wkrótce przestanie istnieć, na skutek braku jakiejkolwiek pielęgnacji zniszczeje całkowicie. Dopiero w kolejnych latach cmentarze żydowskie otoczone zostały opieką, co skutkowało znacznymi zmianami w ich wyglądzie. Zobaczymy więc rejestrację fotograficzną miejsc, które mogą wyglądać już zupełnie inaczej, ale jednocześnie miejsc w których w sposób namacalny zatrzymał się czas.

Harald Bem – fotograf, nauczyciel fotografii, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, oprócz wystawy „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim” brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był również jurorem w konkursach fotograficznych o zasięgu międzynarodowym.

Wernisaż wystawy: 25 października 2019, godz. 18:00
Miejsce: Spółdzielczy Dom Kultury "Tęcza", al. Niepodległości 188, Tychy
Wystawę będzie można oglądać do 27 grudnia 2019.
Wstęp jest wolny.
Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na facebooku.

Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa "OSKARD" i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.

Info dla osób spoza Tychów: jak dojechać do Tęczy? Autobusem ZTM: linie nr 1 i 4 (przystanek Tychy Tęcza) oraz 14 (przystanek Tychy Wyszyńskiego). Pociągiem Kolei Śląskich: wysiadamy na przystanku Tychy Lodowisko i idziemy ok. 6 minut ulicą Wyszyńskiego. Samochodem: z trasy Katowice-Bielsko-Biała zjeżdżamy w Al. Niepodległości, przy straży pożarnej.
 

TTF: Tyskie Spacery Fotograficzne – wystawa i slide show 2019-09-27 23:00:45

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę i pokaz zdjęć wykonanych przez uczestników piątego sezonu Tyskich Spacerów Fotograficznych. W lipcu pasjonaci fotografii przemierzali Tychy szlakiem kościołów, w sierpniu eksperymentowali ze światłem i długimi czasami naświetlenia podczas nocnego spaceru, jeżdżąc po mieście autobusem PKM Tychy, a we wrześniu odbył się spacer industrialny po terenach przemysłowych.

Organizatorzy chcą, aby spacery były nie tylko wspólnym poszukiwaniem ciekawych kadrów i trwającym kilka dni żywotem zdjęć w mediach społecznościowych. Tradycyjnie umożliwiają konfrontację zdjęć z dokonaniami innych autorów, zachęcają do przemyślanej selekcji wykonanego materiału i umożliwiają publiczną prezentację. Swoje fotografie mógł zgłosić każdy, kto brał udział choćby w jednym z tegorocznych spacerów. Ich uczestnicy wzięli udział w warsztatach z Rafałem Klimkiewiczem (honorowym członkiem TTF-u), podczas których wybrane zostały najlepsze zdjęcia na wystawę i pokaz.

Slide show (pokaz zdjęć) odbędzie się w sali projekcyjnej na pierwszym piętrze Andromedy, wystawa zostanie otwarta w dolnym holu Andromedy.
Termin – czwartek, 17 października 2019, godz. 19.00, Pasaż Kultury Andromeda. Wystawa potrwa do 28 listopada. Wstęp na pokaz i na wystawę jest wolny. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.
Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na facebooku.
 


fot. Janusz Panejko TTF

TTF: Spacer fotograficzny po Bieruniu Nowym2019-09-20 22:38:12

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) zapraszają na spacer fotograficzny po Bieruniu Nowym – w sobotę, 5 października. Ten plener jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy – spacerów fotograficznych Scotta Kelby’ego. W tym roku to już 12. edycja imprezy wymyślonej przez amerykańskiego fotografa i autora poradników. Tego samego dnia tysiące ludzi na całym świecie ruszają na spacery fotograficzne, a później ich zdjęcia biorą udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

W naszym spacerze mogą brać udział wszyscy pasjonaci fotografii, niezależnie od posiadanego sprzętu i doświadczenia. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy ani rezerwacje. Jednak aby wziąć udział w konkursie Scotta Kelby’ego trzeba zarejestrować się – koniecznie przed spacerem – na jego oficjalnej stronie KLIKNIJ TUTAJ.

Zapraszamy 5 października, godz. 15:00 do 18:00. Zbiórka – Regionalne Centrum Kulturalno-Gospodarcze, ul Remizowa 19, Bieruń Nowy.
Podczas spacerów obowiązuje regulamin, z którym można zapoznać się TUTAJ.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku.


 

TTF: Warsztaty z Rafałem Klimkiewiczem 2019-09-14 21:42:41

Zapraszamy uczestników spacerów fotograficznych na warsztaty z Rafałem Klimkiewiczem. Tematem spotkania będzie wybór najlepszych zdjęć na zbiorową wystawę i pokaz, które w październiku odbędą się w Pasaż Kultury Andromeda.

W tym roku zaprosiliśmy na trzy spacery fotograficzne, które były okazją do wykonania ciekawych ujęć – lipcowy spacer szlakiem tyskich kościołów, sierpniowa nocna jazda po mieście i wrześniowy spacer industrialny po terenach przemysłowych. Selekcja własnego materiału to wbrew pozorom trudne zadanie, przy którym warto skorzystać z fachowej pomocy kogoś, kto spojrzy z dystansem na nasze fotografie.

Rafał Klimkiewicz od czerwca jest honorowym członkiem TTF-u. Jest współzałożycielem i szefem Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą. Jedne z pierwszych jego zdjęć ukazywały się w tygodniku „Echo”. W marcu tego roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa. Laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Student Institutu tvůrčí fotografie w czeskiej Opawie.

Projekt Tyskich Spacerów Fotograficznych jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Warsztaty fotograficzne odbędą się w czwartek, 19 września, o godz. 18:00 w tyskim Miejskim Centrum Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 26.

 

TTF: Zgłoś swoje zdjęcia ze spacerów fotograficznych na wystawę i slide show w Andromedzie!2019-09-02 21:46:05

Fotografie wykonane podczas spacerów fotograficznych, organizowanych przez TTF od lipca do września 2019, pokażemy w październiku na wystawie i podczas slide show (pokazu zdjęć) w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Swoje zdjęcia może zgłosić każdy, kto brał udział choćby w jednym spacerze, nie tylko członkowie TTF-u.

Do niedzieli 15 września do godz. 23.59 można wysłać maksymalnie 15 zdjęć, najlepiej przez WeTransfer.com (serwis bezpłatny, nie wymaga rejestracji). Tylko wyjątkowo, jeśli ktoś nie może skorzystać z WeTransfer, mailem - info@ttf.tychy.pl (uwaga: załączniki max 15MB do jednego maila!).

Zastrzegamy sobie prawo selekcji zdjęć, w szczególności do wystawy, na której pokażemy jedynie około 20-25 ujęć. Ważne: trzeba podpisać oświadczenie o prawach autorskich, zgodzie na wykorzystanie wizerunku oraz danych osobowych ((tekst oświadczenia dostępny TUTAJ) i razem z plikami wysłać nam czytelny skan albo zdjęcie tego oświadczenia. 

Prosimy o nazwanie wysyłanych plików nazwisko1.jpg, nazwisko2.jpg itd. oraz o nie umieszczanie na zdjęciach żadnych napisów i znaków wodnych. Pliki powinny być takiej jakości, aby było możliwe wykonanie z nich odbitki formatu 30x45 cm. 

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Dla przypomnienia, czekamy na zdjęcia z trzech spacerów:
Spacer fotograficzny szlakiem tyskich kościołów
IV Tyski Nightspotting – nocny spacer fotograficzny
Spacer industrialny

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z