TTF: Konkurs fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 20202019-12-22 22:54:44
Trzy tysiące złotych to pula nagród kolejnej edycji konkursu fotograficznego Tychy Press Photo. Zdjęcia przyjmowane są do 17 stycznia 2020 r.
W temacie konkursu fotografię prasową zastępuje fotografia dokumentalna. Impreza zmienia się w dwudniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo, który odbędzie się 7-8 marca w Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Sztuki Obok. Zmiana tak naprawdę nie oznacza stworzenia czegoś nowego, lecz jest potwierdzeniem ewolucji, która dokonała się przez 20 lat organizowania Tychy Press Photo. Impreza inspirowana była słynnym World Press Photo i początkowo mogli brać w niej udział wyłącznie fotoreporterzy związani z mediami. Później ten wymóg zarzucono i konkurs stał się otwarty, posiadanie legitymacji prasowej nie miało już znaczenia.
- Od wielu lat większość osób biorących udział w konkursie nie ma nic wspólnego z mediami, a ich zdjęcia można określić jako dokumentalne. Pojęcie to nie ma zresztą jednej, prostej definicji, podobnie jak fotografia prasowa. Próby zaszufladkowania nie są łatwe, podziały płynne i sporne wśród samych fotografów. Przyglądanie się otaczającej nas rzeczywistości będzie pewnym wyznacznikiem odróżniającym dokument od innych rodzajów fotografii – wyjaśnia Marcin Zimnal, współorganizator imprezy.
Podstawowe zasady konkursu są takie same jak wcześniej: mogą w nim wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w 2019 roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów. Nie trzeba być zawodowym fotografem ani publikować w mediach. Na konkurs można zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć. Każdy uczestnik może zgłosić łącznie do 20 zdjęć. Wszystkie zdjęcia muszą być co do zasady wykonane w 2019 roku. Po raz pierwszy nie trzeba nagrywać wersji elektronicznych zdjęć na płytę lub inny nośnik, będzie można wygodnie przesłać pliki przez bezpłatny serwis WeTransfer.
Jurorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagrody pieniężne funduje Teatr Mały, który jest głównym organizatorem 20. edycji imprezy, a współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal.
W poprzednich edycjach TPP gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Marek Lapis, Arkadiusz Ławrywianiec i Arkadiusz Gola.
Prace można nadsyłać (ważne: decyduje data wpływu!) lub składać do 17 stycznia 2020 r. w Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach, pl. Baczyńskiego 2, 43-100 Tychy.
Wystawa pokonkursowa w Pasażu Kultury Andromeda zostanie otwarta w sobotę, 7 marca 2020 r., wtedy też poznamy wyniki konkursu.
Regulamin konkursu z kartą zgłoszenia są dostępne na www.tychypressphoto.pl/regulamin
Zapraszamy też na facebooka
TTF: Codzienność niecodzienna – wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego2019-12-22 22:39:18
Opole jest całkiem blisko! Zapraszamy na wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego. Prezentowane zdjęcia przedstawiają codzienne sytuacje uchwycone w drodze do pracy i w czasie wolnym. Powstawały w latach 2016-2019 i są powrotem autora do świata fotografii.
Piotr Witkowski w 2002 został absolwentem Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Przez parę lat pracował w Domu Kultury w Dobrzeniu Wielkim i prowadził tam kółko fotograficzne. Należy do Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ogólnopolskich konkursach fotograficznych i wystawach, m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej czy Radio Plus. W 2007 roku zdobył 2 miejsce w konkursie fotograficznym „Zabytkowa Architektura Wiejska Śląska Opolskiego”. W 2018 roku w ramach XI edycji konkursu fotograficznego „W Tychach jest pięknie” zdobył III miejsce, a jego pracę jako zdjęcie miesiąca docenił Chris Niedenthal - światowej sławy fotoreporter. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w Foto Marat(h)onie „Równe Prawa To Podstawa”. Fotografią zajmuje się już 20 lat, z krótką przerwą. Wspomina, że pierwsze zdjęcie czarno-białe wywołał z pomocą dziadka, który zaszczepił w nim wrażliwość na obraz. Fotografia stała się jego życiową pasją i spełnieniem marzeń.
Wernisaż wystawy: 10 stycznia 2020 (piątek), godz. 18:00.
Miejsce: Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4, Opole.
Wystawę można oglądać do 1 lutego 2020.
Wstęp wolny.
TTF: Zapisy na warsztaty z cyjanotypii2019-11-03 18:00:03
Ogłaszamy zapisy na warsztaty z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego.
1. Warsztaty odbędą się w sobotę, 16 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26). Start o godzinie 10:00, planowany czas trwania warsztatów o cztery godziny.
2. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych, nie jest wymagane doświadczenie w fotografii.
3. Warsztaty są skierowane do osób od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą na warsztaty donieść oświadczenie o zgodzie na uczestnictwo w warsztatach, podpisane przez ich rodziców/prawnych opiekunów.
4. Warsztaty są bezpłatne. Ze względu na ich specyfikę maksymalna liczba uczestników to dziesięć osób. O przyjęciu na warsztaty będzie decydować kolejność zgłoszeń.
5. Zgłoszenia proszę dokonywać wyłącznie na adres e-mail: info@ttf.tychy.pl. Jedna osoba może dokonać tylko jednego zgłoszenia (jeden e-mail tylko na jedną osobę).
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby która chce wziąć udział w warsztatach,
- dane kontaktowe: nr telefonu, adres e-mail,
- konto na facebooku (nie jest obowiązkowe)
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
TTF: Warsztaty cyjanotypii już wkrótce!2019-11-01 19:03:30
W listopadzie organizujemy kolejne warsztaty! Tematem będzie cyjanotypia. Na warsztaty zapraszamy również amatorów, więc pozwolimy sobie pokrótce przybliżyć to pojęcie. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie.
W ramach warsztatów przewidujemy:
- omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,
- sporządzenie roztworu do cyjanotypii,
- wykonanie odbitki negatywowej na papierze,
- wykonanie fotogramu,
- pokaz tonowania cyjanotypii.
Zapewniamy wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac.
Warsztaty poprowadzą:
Iwona Germanek
Absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.
Darek Zakrzewski
Absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.
Obserwujcie naszą stronę! W najbliższych dniach zdradzimy, gdzie i kiedy odbędą się warsztaty oraz jak się na nie zapisać!
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
TTF: Projekt edu.DANCE II – wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Krzysztofika 2019-10-21 20:13:14
25 października w Teatrze Małym w Tychach odbędzie się premiera spektaklu „Ślady”, zrealizowanego w ramach Projektu edu.DANCE II. Próby i przygotowania mistrzowsko udokumentował Grzegorz Krzysztofik – wernisaż wystawy odbędzie się po spektaklu. Projekt edu.DANCE II zorganizowany został przez Teatr Mały Tychy, przy współpracy Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Myśl w ruchu 2019”. Partnerami są: Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Akademia Sztuk Teatralnych – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.
Wernisaż: 25 października 2019, godz. 13:00
Miejsce: Teatr Mały w Tychach, ul. Hlonda 1.
Wystawę będzie można oglądać do 3 grudnia 2019. Wstęp wolny. Zapraszamy do dołączania do wydarzeń na facebooku – przedstawienia i wernisażu.
Fot. Grzegorz Krzysztofik
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z