Aktualności

TTF: Pokaz zdjęć Rafała Klimkiewicza 2020-02-01 19:25:11

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na pokaz zdjęć (slide show) i spotkanie z fotografem Rafałem Klimkiewiczem, honorowym członkiem TTF-u.

Rafał Klimkiewicz to współzałożyciel i szef Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”, kierownik działu fotograficznego w „Trybunie Śląskiej”.

W ubiegłym roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany m.in. w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Juror wielu konkursów, w tym Gdańsk Press Photo i Tychy Press Photo. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim i British Council. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opavie.

Autor słynnej fotografii „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk”, która została zdjęciem roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i znalazła się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografii, obok prac tak znamienitych artystów jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal czy Tadeusz Rolke.

Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu.

Pokaz zdjęć (slide show) odbędzie się w czwartek, 20 lutego o godz. 18:00, w Miejskim Centrum Kultury (Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26).
Wstęp wolny.

TTF: 2019 i Tomasz Liboska – pokaz zdjęć i wystawa2020-01-11 10:25:35

Zapraszamy na pokaz zdjęć (slide show) i wystawę „2019” Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pokażemy fotografie wykonane w minionym roku przez pasjonatów fotografii należących do stowarzyszenia. Podczas pokazu zobaczycie też zdjęcia naszego gościa, którym będzie Tomasz Liboska. 

Tomasz Liboska ukończył etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje autorskie cykle fotograficzne, z których większość powstaje na Śląsku. Najważniejsze z nich to „Wojownicy” nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 i „Don’t Mess with Texas” zrealizowany w 2009 roku w Teksasie dzięki stypendium Marszałka Województwa Śląskiego (oba cykle zrealizowane wspólnie z Michałem Jędrzejowskim) oraz „Postrzyżyny" (zrealizowany wspólnie z Michałem Solarskim, Grand Prix Lens Culture Awards 2014). Autor książki fotograficznej „Odwrót”, wydanej przez Pix.house, za którą jest nominowany do fotograficznej publikacji roku w trwającym plebiscycie fotopolis.pl.

TTF-owicze pokażą różne tematy, miejsca i style, tak różne jak odmienne jest spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość poszczególnych członków stowarzyszenia i ich zainteresowania.

Pokaz zdjęć (slide show) odbędzie się w piątek, 7 lutego o godz. 18:00, w sali projekcyjnej na pierwszym piętrze Andromedy.
Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2020 r. w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda.
Wstęp wolny.

Współorganizator: Teatr Mały Tychy.
Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.
Patronat: Tychy Press Photo.

TTF: Konkurs fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 20202019-12-22 22:54:44

Trzy tysiące złotych to pula nagród kolejnej edycji konkursu  fotograficznego Tychy Press Photo. Zdjęcia przyjmowane są do 17 stycznia 2020 r.

W temacie konkursu fotografię prasową zastępuje fotografia dokumentalna. Impreza zmienia się w dwudniowy Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo, który odbędzie się 7-8 marca w Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Sztuki Obok. Zmiana tak naprawdę nie oznacza stworzenia czegoś nowego, lecz jest potwierdzeniem ewolucji, która dokonała się przez 20 lat organizowania Tychy Press Photo. Impreza inspirowana była słynnym World Press Photo i początkowo mogli brać w niej udział wyłącznie fotoreporterzy związani z mediami. Później ten wymóg zarzucono i konkurs stał się otwarty, posiadanie legitymacji prasowej nie miało już znaczenia.
- Od wielu lat większość osób biorących udział w konkursie nie ma nic wspólnego z mediami, a ich zdjęcia można określić jako dokumentalne. Pojęcie to nie ma zresztą jednej, prostej definicji, podobnie jak fotografia prasowa. Próby zaszufladkowania nie są łatwe, podziały płynne i sporne wśród samych fotografów. Przyglądanie się otaczającej nas rzeczywistości będzie pewnym wyznacznikiem odróżniającym dokument od innych rodzajów fotografii – wyjaśnia Marcin Zimnal, współorganizator imprezy.

Podstawowe zasady konkursu są takie same jak wcześniej: mogą w nim wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w 2019 roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów. Nie trzeba być zawodowym fotografem ani publikować w mediach. Na konkurs można zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć. Każdy uczestnik może zgłosić łącznie do 20 zdjęć. Wszystkie zdjęcia muszą być co do zasady wykonane w 2019 roku. Po raz pierwszy nie trzeba nagrywać wersji elektronicznych zdjęć na płytę lub inny nośnik, będzie można wygodnie przesłać pliki przez bezpłatny serwis WeTransfer.

Jurorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagrody pieniężne funduje Teatr Mały, który jest głównym organizatorem 20. edycji imprezy, a współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal.
W poprzednich edycjach TPP gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Marek Lapis, Arkadiusz Ławrywianiec i Arkadiusz Gola.

Prace można nadsyłać (ważne: decyduje data wpływu!) lub składać do 17 stycznia 2020 r. w Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach, pl. Baczyńskiego 2, 43-100 Tychy.
Wystawa pokonkursowa w Pasażu Kultury Andromeda zostanie otwarta w sobotę, 7 marca 2020 r., wtedy też poznamy wyniki konkursu.
Regulamin konkursu z kartą zgłoszenia są dostępne na www.tychypressphoto.pl/regulamin
Zapraszamy też na facebooka
 

TTF: Codzienność niecodzienna – wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego2019-12-22 22:39:18

Opole jest całkiem blisko! Zapraszamy na wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego. Prezentowane zdjęcia przedstawiają codzienne sytuacje uchwycone w drodze do pracy i w czasie wolnym. Powstawały w latach 2016-2019 i są powrotem autora do świata fotografii.

Piotr Witkowski w 2002 został absolwentem Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Przez parę lat pracował w Domu Kultury w Dobrzeniu Wielkim i prowadził tam kółko fotograficzne. Należy do Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ogólnopolskich konkursach fotograficznych i wystawach, m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej czy Radio Plus. W 2007 roku zdobył 2 miejsce w konkursie fotograficznym „Zabytkowa Architektura Wiejska Śląska Opolskiego”. W 2018 roku w ramach XI edycji konkursu fotograficznego „W Tychach jest pięknie” zdobył III miejsce, a jego pracę jako zdjęcie miesiąca docenił Chris Niedenthal - światowej sławy fotoreporter. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w Foto Marat(h)onie „Równe Prawa To Podstawa”. Fotografią zajmuje się już 20 lat, z krótką przerwą. Wspomina, że pierwsze zdjęcie czarno-białe wywołał z pomocą dziadka, który zaszczepił w nim wrażliwość na obraz. Fotografia stała się jego życiową pasją i spełnieniem marzeń.

Wernisaż wystawy: 10 stycznia 2020 (piątek), godz. 18:00.
Miejsce: Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4, Opole.
Wystawę można oglądać do 1 lutego 2020.
Wstęp wolny.


TTF: Zapisy na warsztaty z cyjanotypii2019-11-03 18:00:03

Ogłaszamy zapisy na warsztaty z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego.

1. Warsztaty odbędą się w sobotę, 16 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26). Start o godzinie 10:00, planowany czas trwania warsztatów o cztery godziny.
2. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych, nie jest wymagane doświadczenie w fotografii.
3. Warsztaty są skierowane do osób od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą na warsztaty donieść oświadczenie o zgodzie na uczestnictwo w warsztatach, podpisane przez ich rodziców/prawnych opiekunów.
4. Warsztaty są bezpłatne. Ze względu na ich specyfikę maksymalna liczba uczestników to dziesięć osób. O przyjęciu na warsztaty będzie decydować kolejność zgłoszeń.
5. Zgłoszenia proszę dokonywać wyłącznie na adres e-mail: info@ttf.tychy.pl. Jedna osoba może dokonać tylko jednego zgłoszenia (jeden e-mail tylko na jedną osobę).
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby która chce wziąć udział w warsztatach,
- dane kontaktowe: nr telefonu, adres e-mail,
- konto na facebooku (nie jest obowiązkowe)

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z