Aktualności

TTF: Warsztaty cyjanotypii już wkrótce!2019-11-01 19:03:30

TTF Tychy - warsztatyW listopadzie organizujemy kolejne warsztaty! Tematem będzie cyjanotypia. Na warsztaty zapraszamy również amatorów, więc pozwolimy sobie pokrótce przybliżyć to pojęcie. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie.

W ramach warsztatów przewidujemy:
- omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,
- sporządzenie roztworu do cyjanotypii,
- wykonanie odbitki negatywowej na papierze,
- wykonanie fotogramu,
- pokaz tonowania cyjanotypii.
Zapewniamy wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac.

Warsztaty poprowadzą:
Iwona Germanek
Absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.

Darek Zakrzewski
Absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.

Obserwujcie naszą stronę! W najbliższych dniach zdradzimy, gdzie i kiedy odbędą się warsztaty oraz jak się na nie zapisać!
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

TTF: Projekt edu.DANCE II – wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Krzysztofika 2019-10-21 20:13:14

25 października w Teatrze Małym w Tychach odbędzie się premiera spektaklu „Ślady”, zrealizowanego w ramach Projektu edu.DANCE II. Próby i przygotowania mistrzowsko udokumentował Grzegorz Krzysztofik – wernisaż wystawy odbędzie się po spektaklu. Projekt edu.DANCE II zorganizowany został przez Teatr Mały Tychy, przy współpracy Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Myśl w ruchu 2019”. Partnerami są: Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Akademia Sztuk Teatralnych – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.
Wernisaż: 25 października 2019, godz. 13:00
Miejsce: Teatr Mały w Tychach, ul. Hlonda 1.
Wystawę będzie można oglądać do 3 grudnia 2019. Wstęp wolny. Zapraszamy do dołączania do wydarzeń na facebooku – przedstawienia i wernisażu.


Fot. Grzegorz Krzysztofik

TTF: Wystawa fotografii Haralda Bema „Cmentarze żydowskie”2019-10-15 23:15:15

Pod koniec października zapraszamy na wystawę fotografii cmentarzy żydowskich. Termin wernisażu wystawy jest nieprzypadkowy – zbliża się dzień, podczas którego odwiedzać będziemy swoich zmarłych bliskich oddając się zadumie i wspomnieniom. Harald Bem zbiorem fotografii oddaje hołd ludziom i poświęconym im miejscom, gdzie próżno w tym dniu szukać oznak pietyzmu, jak to ma miejsce na cmentarzach katolickich. Nie oznacza to jednak, że Żydzi nie oddają należnej czci swoim zmarłym. Czynią to w odmienny sposób. Ta właśnie odmienność widoczna na pierwszy rzut oka po przekroczeniu bramy kirkutu czyli cmentarza żydowskiego przyciąga uwagę nie tylko fotografów. Miejsca te, niejednokrotnie znajdujące się tak blisko, są dla nas w pewien sposób egzotyczne.
Wystawa ma również charakter retrospektywny. Fotografie wykonane kilkanaście lat temu ukazują kirkuty w czasie, kiedy odnieść można było wrażenie, że wiele z nich wkrótce przestanie istnieć, na skutek braku jakiejkolwiek pielęgnacji zniszczeje całkowicie. Dopiero w kolejnych latach cmentarze żydowskie otoczone zostały opieką, co skutkowało znacznymi zmianami w ich wyglądzie. Zobaczymy więc rejestrację fotograficzną miejsc, które mogą wyglądać już zupełnie inaczej, ale jednocześnie miejsc w których w sposób namacalny zatrzymał się czas.

Harald Bem – fotograf, nauczyciel fotografii, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, oprócz wystawy „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim” brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był również jurorem w konkursach fotograficznych o zasięgu międzynarodowym.

Wernisaż wystawy: 25 października 2019, godz. 18:00
Miejsce: Spółdzielczy Dom Kultury "Tęcza", al. Niepodległości 188, Tychy
Wystawę będzie można oglądać do 27 grudnia 2019.
Wstęp jest wolny.
Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na facebooku.

Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa "OSKARD" i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.

Info dla osób spoza Tychów: jak dojechać do Tęczy? Autobusem ZTM: linie nr 1 i 4 (przystanek Tychy Tęcza) oraz 14 (przystanek Tychy Wyszyńskiego). Pociągiem Kolei Śląskich: wysiadamy na przystanku Tychy Lodowisko i idziemy ok. 6 minut ulicą Wyszyńskiego. Samochodem: z trasy Katowice-Bielsko-Biała zjeżdżamy w Al. Niepodległości, przy straży pożarnej.
 

TTF: Tyskie Spacery Fotograficzne – wystawa i slide show 2019-09-27 23:00:45

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę i pokaz zdjęć wykonanych przez uczestników piątego sezonu Tyskich Spacerów Fotograficznych. W lipcu pasjonaci fotografii przemierzali Tychy szlakiem kościołów, w sierpniu eksperymentowali ze światłem i długimi czasami naświetlenia podczas nocnego spaceru, jeżdżąc po mieście autobusem PKM Tychy, a we wrześniu odbył się spacer industrialny po terenach przemysłowych.

Organizatorzy chcą, aby spacery były nie tylko wspólnym poszukiwaniem ciekawych kadrów i trwającym kilka dni żywotem zdjęć w mediach społecznościowych. Tradycyjnie umożliwiają konfrontację zdjęć z dokonaniami innych autorów, zachęcają do przemyślanej selekcji wykonanego materiału i umożliwiają publiczną prezentację. Swoje fotografie mógł zgłosić każdy, kto brał udział choćby w jednym z tegorocznych spacerów. Ich uczestnicy wzięli udział w warsztatach z Rafałem Klimkiewiczem (honorowym członkiem TTF-u), podczas których wybrane zostały najlepsze zdjęcia na wystawę i pokaz.

Slide show (pokaz zdjęć) odbędzie się w sali projekcyjnej na pierwszym piętrze Andromedy, wystawa zostanie otwarta w dolnym holu Andromedy.
Termin – czwartek, 17 października 2019, godz. 19.00, Pasaż Kultury Andromeda. Wystawa potrwa do 28 listopada. Wstęp na pokaz i na wystawę jest wolny. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.
Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na facebooku.
 


fot. Janusz Panejko TTF

TTF: Spacer fotograficzny po Bieruniu Nowym2019-09-20 22:38:12

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) zapraszają na spacer fotograficzny po Bieruniu Nowym – w sobotę, 5 października. Ten plener jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy – spacerów fotograficznych Scotta Kelby’ego. W tym roku to już 12. edycja imprezy wymyślonej przez amerykańskiego fotografa i autora poradników. Tego samego dnia tysiące ludzi na całym świecie ruszają na spacery fotograficzne, a później ich zdjęcia biorą udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

W naszym spacerze mogą brać udział wszyscy pasjonaci fotografii, niezależnie od posiadanego sprzętu i doświadczenia. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy ani rezerwacje. Jednak aby wziąć udział w konkursie Scotta Kelby’ego trzeba zarejestrować się – koniecznie przed spacerem – na jego oficjalnej stronie KLIKNIJ TUTAJ.

Zapraszamy 5 października, godz. 15:00 do 18:00. Zbiórka – Regionalne Centrum Kulturalno-Gospodarcze, ul Remizowa 19, Bieruń Nowy.
Podczas spacerów obowiązuje regulamin, z którym można zapoznać się TUTAJ.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku.


 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z