Aktualności

TTF: Klasa o profilu fotograficznym2020-04-02 10:44:08

Wielu z Was było zachwyconych pomysłem nowej klasy fotograficznej w jednym z tyskich technikum. Nawet media pisały o nas! Niestety był to tylko primaaprilisowy żarcik. Ale może kiedyś... A na razie fotografujcie. Ale koniecznie zostańcie w domu!

zrzut ekranu portalu tychy.pl 

TTF: Klasa o profilu fotograficznym!2020-04-01 10:00:44

Klasa o profilu fotograficznym powstanie od nowego roku szkolnego w jednym z tyskich techników. Jako członkowie Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego dostaliśmy propozycję współpracy przy tworzeniu jej programu, a część z nas będzie miało okazję poprowadzić w niej zajęcia praktyczne. Kto był na dniach otwartych pewnie już wie, ale my informację, o jaką szkołę chodzi ujawnimy w maju. Dziękujemy za zaufanie!  

Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

TTF: Informacja dla kandydatów do TTF2020-03-26 12:29:22

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, zdecydowanie rekomendujemy chętnym do dołączenia do naszego stowarzyszenia, aby swoje zdjęcia i deklarację przesyłać przez WeTransfer lub mailem. Nie przynoście ani nie wysyłajcie ich pocztą do budynku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, w którym mamy statutową siedzibę. Nasza aktywność przeniosła się do Internetu i ewentualne zgłoszenia dostarczone tradycyjnie będą czekać, aż życie wróci do normy. Jeśli pliki wysłacie mailem na info@ttf.tychy.pl, to jeden mail max 15MB, więc wygodniej i prościej będzie przez wetransfer.com - serwis jest darmowy i nie wymaga rejestracji. Więcej info w regulaminie przyjęć.

TTF: Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo2020-02-26 23:18:50

W dwudziestej edycji Tychy Press Photo staje się dwudniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej – co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji! Nasi goście to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Program festiwalu:

Sobota, 7 marca, Andromeda, Miejska Galeria Sztuki „Obok”:
17:00 „20 na 20” – pokaz 20 fotografii na 20. edycję, ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej, pokazy laureatów poprzedniej edycji konkursu i pokaz gościa specjalnego: Macieja Moskwy.

Po pokazach wernisaż wystawy „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta w galerii Obok.

Na wystawie „Człowiek ze światła” w Miejska Galeria Sztuki „Obok” Krzysztof Gołuch pokaże osoby niepełnosprawne pracujące w katowickim hotelu, a Michał Szalast – albinosów w Tanzanii. Wystawa łączy dwa materiały, w centrum których jest człowiek.
Wystawa pokonkursowa tradycyjnie znajdzie się na parterze Andromedy. Obie wystawy będą czynne do 31 marca.

Niedziela, 8 marca, galeria Obok:
12:00 Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą. 

12:50 Justyna Janus – pokaz zdjęć. 

13:45 Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem. 

14:40 Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć. 

Więcej o naszych gościach:

Maciej Moskwa – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Fotografował wydarzenia społeczne w Polsce, Iraku, Somalii, Palestynie, Sudanie Południowym, Syrii i Iranie. Autor książek „Sura" i „Saraha" o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo. Rocznik 1982, mieszka w Gdańsku. Uwielbia perskie dywany i kawę z kardamonem. Ambasador marki Fujifilm.

 

Michał Szalast to fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista. Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta i kurator. Pedagog w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej BZ WBK Press Photo i Silesian Press Photo. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Autor książki fotograficznej „Co siódmy”. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Knurowie.

 

Justyna Janus pochodzi z Częstochowy, mieszka i prowadzi studio fotograficzne w Aleksandrii I. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Klimaty Częstochowy i Fotosprint. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.

 

Krzysztof Karolczyk to fotoreporter i fotoedytor. Zaczynał w „Głosie Nowej Huty” w 1986 roku, później był tygodnik piłkarski „Gol”, a od 1992 roku w redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował w niezliczonej ilości gazet i czasopism w Polsce oraz w wielu tytułach zagranicznych. Otrzymał kilka nagród w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Lubi fotografować sport i ludzi, zwłaszcza polityków.

 

Piotr Zwarycz to oficer Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą. Laureat i finalista konkursów m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej i Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor niesamowitych zdjęć, wykonywanych w miejscach i sytuacjach, do których inni fotografowie nie mają dostępu.


Organizator: Teatr Mały Tychy, Miejska Galeria Sztuki „Obok", Miasto Tychy.
Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy w 2018 roku, za inicjatywę Tychy Press Photo, otrzymali Nagrodę Prezydenta Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury.
Partnerzy: Fujifilm Poland, Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis.pl, Twoje Tychy, Nowe Info, eTychy.org.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Dołącz też do wydarzenia na facebooku.
 

TTF: Pokaz zdjęć Rafała Klimkiewicza 2020-02-01 19:25:11

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na pokaz zdjęć (slide show) i spotkanie z fotografem Rafałem Klimkiewiczem, honorowym członkiem TTF-u.

Rafał Klimkiewicz to współzałożyciel i szef Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”, kierownik działu fotograficznego w „Trybunie Śląskiej”.

W ubiegłym roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany m.in. w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Juror wielu konkursów, w tym Gdańsk Press Photo i Tychy Press Photo. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim i British Council. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opavie.

Autor słynnej fotografii „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk”, która została zdjęciem roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i znalazła się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografii, obok prac tak znamienitych artystów jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal czy Tadeusz Rolke.

Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu.

Pokaz zdjęć (slide show) odbędzie się w czwartek, 20 lutego o godz. 18:00, w Miejskim Centrum Kultury (Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26).
Wstęp wolny.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z