Aktualności

TTF: Co siódmy - slide show w Muzeum Miejskim, 19 maja2018-05-14 20:13:13

W sobotę, 19 maja, zapraszamy na slide show „Co siódmy” Krzysztofa Gołucha w Muzeum Miejskim w Tychach.
TTF Krzysztof Gołuch Tychy Artysta zajmuje się fotografią dokumentalną, której głównym tematem jest człowiek. Autor albumu fotograficznego „Co siódmy”, stanowiącego podsumowanie kilkunastu lat fotografowania osób niepełnosprawnych. Tytuł publikacji nawiązuje do danych statystycznych, z których wynika, że co siódmy Polak jest dotknięty niepełnosprawnością – fizyczną lub psychiczną. Książkę będzie można kupić podczas spotkania (płatność tylko gotówką). W marcu tego roku wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa, dzięki cyklowi pod tytułem "W pracy", wykonanemu w katowickim Zakładzie Aktywności Zawodowej św. Marcina.
Artysta mieszka i pracuje w Knurowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), a obecnie studentem studiów doktoranckich tej uczelni. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego i Muzeum Umeni w Ołomuńcu.
Pokaz odbędzie się o godz. 18.00, w ramach XI Tyskiej Nocy Muzealnej, w Starym Magistracie przy placu Wolności 1, wstęp jest wolny.

TTF: Filip Springer - slide show w Muzeum Miejskim, 12 maja2018-05-08 22:49:12

Zapraszamy na pokaz zdjęć i spotkanie z Filipem Springerem, wokół „Miasta Archipelagu”, już w najbliższą sobotę, 12 maja o godz. 18.00, w Muzeum Miejskim w Tychach.

Filip SpringerTrzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.
Filip Springer ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Polityką. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Miejsce spotkania: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1. Wstęp wolny. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Fot. Filip Springer

TTF: Wystawa ZEG The End w Tęczy - od 10 maja2018-04-22 20:12:25

TTF Tychy: wystawa fotografii ZEG The End w SDK Tęcza, plakat imprezy ze zdjęciem Tomasza Jodłowskiego
Zapraszamy w czwartek, 10 maja, na zbiorową wystawę fotografii "ZEG The End" w odnowionej galerii fotograficznej Spółdzielczego Domu Kultury "Tęcza" TSM Oskard.

Pokazujemy ostatnie chwile budynku Zakładu Elektroniki Górniczej przy ulicy Burschego - charakterystycznego miejsca znanego chyba wszystkim tyszanom. Modernistyczny obiekt powstał na latach 60. minionego wieku według projektu architekta Marka Dziekońskiego, projektanta m.in. rotundy Panoramy Racławickiej we Wrocławiu.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00, wstęp jest wolny. Na wystawie znajdzie się 26 prac autorstwa siedmiu członków Towarzystwa. Stworzyły one niekonwencjonalną dokumentację znikającego z mapy miasta ZEGu.
Wystawa będzie czynna do końca lipca. Patronat medialny: tygodnik Echo, dwutygodnik Nowe Info oraz portale eTychy.org i tychy.info. Partner wystawy: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku. Więcej informacji o wystawie i wypowiedzi autorów zdjęć na ttf.tychy.pl/wystawy.

TTF: Architektura w obiektywie – warsztaty z Filipem Springerem, 12-13 maja2018-04-21 00:38:41

Filip Springer Tychy TTFZapraszamy na warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem w Muzeum Miejskim w Tychach.
Fotografia z wolna traci swój monopol na pokazywanie architektury i przestrzeni. Grafika komputerowa coraz lepiej ją w tym zadaniu wyręcza. Cały czas fotografia jest jednak niezwykle użytecznym narzędziem w doświadczaniu architektury. Wejście w procedurę fotografowania przestrzeni pozwala nam pełniej zrealizować wyrażoną przez Steena Eilera Rassmusena myśl, że „budynki należy poznawać czynnie", zmusza bowiem do aktywności, której nie podejmujemy pozostając w rolach przechodnia albo użytkownika.
Warsztaty będą się składać z trzech części:
– część teoretyczna (fotografia jako narzędzie poznawcze, warsztat)
– I część praktyczna (samodzielne fotografowanie w przestrzeni miasta)
– II część praktyczna – układanie zestawów (tryptyków) z wykonanych zdjęć oraz omówienie wykonanych zdjęć
Harmonogram warsztatów:
Sobota, 12 maja 2018 godz.. 10.30 – 12.30 – I sesja teoretyczna godz.. 12.30 – 13.00 – przerwa godz. 13.00 – 15.00 – II sesja teoretyczna godz.. 15.00 – 16.00 – omówienie zadania warsztatowego od godz. 16.00 – samodzielne fotografowanie w przestrzeni miasta
Niedziela, 13 maja 2018 r. do godz. 9.00 – samodzielne fotografowanie od 8.30 – zgrywanie zdjęć do komputera od 9.00 do 13.00 – układanie zestawów i omówienie prac 13.00 – zakończenie warsztatów
Dla kogo? Warsztaty przeznaczone są dla każdego – zarówno dla osób zajmujących się fotografią, jak i dla tych, którzy nie mają z nią nic wspólnego. Celem warsztatów jest pokazanie, że fotografia może być pomocna w bardziej świadomym patrzeniu i doświadczaniu architektury.
Co należy mieć ze sobą? Aparaty fotograficzne (jakiekolwiek) lub smartfony, laptopy.
Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1, Tychy Koszt udziału w warsztatach to 80 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy. Przyjmuje je i informacji udziela Anna Kura, e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl, tel. 32 327 18 21. Organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.

TTF: Nasze plany na maj: wystawa, pokazy i warsztaty2018-04-11 20:36:07

TTF Tychy ZEG The End wystawa slide show maj 2018

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z