Aktualności

TTF: Konkursy, nagrody, sukcesy2020-12-07 22:39:44

W ciągu ostatnich tygodni zdjęcia wykonane przez fotografów należących do Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego zostały dostrzeżone i nagrodzone w konkursach.

TTF był jednym z patronów medialnych konkursu Obiektywnie Śląskie. Wyniki konkursu poznaliśmy pod koniec października. Wśród nagrodzonych fotoreportaży trzecie miejsce zdobył zestaw Grzegorza Krzysztofika „Orkiestra 18:55” – dokumentujący chwile przed czerwcowym koncertem Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, pierwszym koncertem po długiej przerwie spowodowanej wiosennym lockdownem.
Nagrodzony fotoreportaż na stronie Obiektywnie Śląskie - TUTAJ
Informacja o konkursie w portalu tychy.pl - TUTAJ 

 

 

W listopadzie rozstrzygnięto Polski Konkurs Fotografii Prasowej. Reportaż Dominika Gajdy o kibicach rybnickiej drużyny żużlowej zdobył trzecią nagrodę.
Nagrodzone zdjęcia na stronie konkursu - TUTAJ 
Rozmowa z Dominikiem Gajdą w katowickiej Gazecie Wyborczej (dostępna dla prenumeratorów) TUTAJ 

 

 

Od kilka dni znamy najlepsze zdjęcia w konkursie „Katowice w obiektywie”. Z radością informujemy, że nagrodę (druk w kalendarzu) w konkursie zdobył Marcin Zimnal, zdjęcie Grzegorza Krzysztofika zostało wyróżnione.
Nagrodzone zdjęcia na stronie współorganizatora konkursu - Związku Polskich Artystów Fotografików – okręg śląski TUTAJ 

 

A jutro, 8 grudnia, poznamy wyniki międzynarodowego konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2019. Wiemy już, że zdjęcia Tomasza Jodłowskiego i Grzegorza Krzysztofika zostały zakwalifikowane do pokonkursowej wystawy. Czy będą nagrody? Dowiemy się jutro!
I już wiemy! Z radością informujemy, że Tomasz Jodłowski – honorowy członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego – w konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej 2019 otrzymał trzecią nagrodę.
Informacja o wynikach konkursu – TUTAJ
Wystawa prezentująca finałowe prace nadesłane na konkurs „Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2019 roku” TUTAJ

Wszystkim nagrodzonym fotografom – serdecznie gratulujemy!
 

TTF: Porady fotograficzne na Facebooku2020-11-30 21:23:55

Po dobrym przyjęciu garści naszych porad i propozycji na fotografowanie jesieni, przygotowanych w związku ze spacerem fotograficznym dla seniorów (niestety, odwołanym z powodu pandemii), postanowiliśmy regularnie zbierać swoje doświadczenia i zdjęcia z nimi związane. Wskazówkami i pomysłami będziemy dzielić się na naszym profilu na Facebooku. Zdjęcie i krótka porada od TTF-owicza to forma, jaką wybraliśmy. Na początek radzimy jak fotografować w deszczu. Nawet w taką pogodę da się zrobić ciekawe zdjęcia! Możecie już przeczytać porady od Magdaleny Boruckiej, Agnieszki Seidel-Kożuch, Wojciecha Lasaka i Marcina Olborskiego.
Jeśli podobają się Wam takie porady, zerkajcie na naszego Facebooka :)

 (kliknij na obrazek, żeby go powiększyć)

 

TTF: Jesień w moim mieście – konkurs dla słuchaczy UTW - ODWOŁANY!0000-00-00 00:00:00

SPACER FOTOGRAFICZNY ODWOŁANY!

Ze względu na panującą sytuację, mając przede wszystkim na uwadze zdrowie słuchaczy UTW odwołujemy nasz wspólny sobotni spacer fotograficzny. 
Pozostajemy z nadzieją, że uda się jeszcze kiedyś razem fotografować...

Z przyjemnością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku – Filią Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Tychach i jesteśmy współorganizatorem konkursu fotograficznego „Jesień w moim mieście”.

W sobotę, 17 października, razem ze słuchaczami UTW udamy się na plener fotograficzny i będziemy szukać jesiennych kadrów w tyskich parkach.

UWAGA! ZMIANA TERMINU! Ze względu na niesprzyjającą pogodę fotospacer odbędzie się w sobotę, 24 października

Więcej informacji o konkursie przeznaczonym dla słuchaczy UTW znajduje się TUTAJ.
Fot. Ewelina Kosma/TTF

 

TTF: Codzienność niecodzienna – wystawa fotografii Piotra Witkowskiego2020-08-30 17:37:08

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne i Spółdzielczy Dom Kultury Tęcza w Tychach zapraszają na wernisaż wystawy fotografii "Codzienność niecodzienna" Piotra Witkowskiego. Zdjęcia przedstawiają codzienne sytuacje uchwycone w czasie wolnym. Powstawały w latach 2016-2019 i są powrotem autora do świata fotografii.

Piotr Witkowski w 2002 roku został absolwentem Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Przez parę lat pracował w Domu Kultury w Dobrzeniu Wielkim i prowadził tam kółko fotograficzne. Należy do Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ogólnopolskich konkursach fotograficznych i wystawach, m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej czy Radio Plus. W 2007 roku zdobył 2 miejsce w konkursie fotograficznym „Zabytkowa Architektura Wiejska Śląska Opolskiego”. W 2018 roku w ramach XI edycji konkursu fotograficznego „W Tychach jest pięknie” zdobył III miejsce, a jego pracę jako zdjęcie miesiąca docenił Chris Niedenthal - światowej sławy fotoreporter. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w Foto Marat(h)onie „Równe Prawa To Podstawa”. Fotografią zajmuje się już 20 lat, z krótką przerwą. Wspomina, że pierwsze zdjęcie czarno-białe wywołał z pomocą dziadka, który zaszczepił w nim wrażliwość na obraz. Fotografia stała się jego życiową pasją i spełnieniem marzeń.

Piotr Witkowski: "Pokażę swoje spostrzeżenia, coś co zwróciło uwagę w otaczającym mnie świecie. Czasami będą to tematy pozornie dość banalne, jak cienie ptaków odbijające się na ekranach dźwiękochłonnych albo ślady butów odbite w świeżo zalanym betonie. Interesuje mnie nawet pospolita mucha siedząca na szybie. Ogólnie lubię fotografię dokumentalną, pokazywanie codziennego życia ludzi, czasami w prozaicznych przypadkach jak na przykład spacer z psem po zamarzniętym Jeziorze Paprocańskim albo wędkarz łowiący ryby spod lodu. Mój nauczyciel fotografii, Sławoj Dubiel, określił moje zdjęcia jako „narracyjne”, gdyż każdy może wymyślać do nich swoją własną historię" – mówi Piotr Witkowski.


Wernisaż: piątek, 25 września 2020, godz. 18:00
Miejsce: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tychy, Al. Niepodległości 188
Wystawa potrwa do 20 listopada.
Wstęp wolny.
Wydarzenie na facebooku 

Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.

Info dla osób spoza Tychów: jak dojechać do Tęczy? Autobusem ZTM: linie nr 1 i 4 (przystanek Tychy Tęcza) oraz 14 (przystanek Tychy Wyszyńskiego).
Pociągiem Kolei Śląskich: wysiadamy na przystanku Tychy Lodowisko i idziemy ok. 6 minut ulicą Wyszyńskiego.
Samochodem: z trasy Katowice-Bielsko-Biała zjeżdżamy w Al. Niepodległości, przy straży pożarnej.

TTF: NOWY TERMIN Plenerowy pokaz zdjęć - Fotografie z izolacji / Nowi TTF-owicze2020-07-17 22:13:47

Nowa data! Plenerowy pokaz zdjęć wykonywanych od wybuchu epidemii i fotografie autorstwa osób, które w tym i minionym roku dołączyły do stowarzyszenia, to propozycja na czwartkowy wieczór, 23 lipca o godz. 21:00, w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26).

Ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny.
WAŻNE: obowiązują zapisy na Facebooku albo mailowe: na info@ttf.tychy.pl, z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu.

Osoby, które zapisały się na poprzedni termin (16.07, odwołany) prosimy o ponowne zapisanie się, gdyż niestety Facebook nie umożliwia przeniesienia tamtych zapisów :-( 

Więcej o pokazie w poprzedniej wiadomości. 

 

 

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z